WinampSŁUCHAJ ONLINE
Sekretariat: (32) 238 87 47 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

22.06.2018GLIWICE: coraz więcej nowoczesnego światła!


Właśnie zakończyła się wymiana oświetlenia w tzw. Osi Politechniki, na ulicach ks. Marcina Strzody i Prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz na placu Marszałka Piłsudskiego. Do końca tego roku kolejne gliwickie ulice zostaną oświetlone zgodnie z założeniami unikalnego na skalę kraju, kompleksowego projektu porządkującego oświetlenie w Gliwicach.
 
Tak zwany masterplan wdrażany jest w naszym mieście konsekwentnie już od sześciu lat.
 
Do końca tego roku przestarzałe oprawy sodowe zostaną wymienione na ekologiczne i energooszczędne LED-owe na kolejnych kilkudziesięciu gliwickich ulicach.
 
Realizacja zadania została podzielona na 4 rejony, trwają właśnie przetargi zmierzające do wyłonienia wykonawców tych prac. W najbliższym czasie oprawy zostaną wymienione m.in. przy ul. Kochanowskiego, Łużyckiej, Piwnej, Konarskiego, Lipowej, Warszawskiej, Wybrzeże Wojska Polskiego, Pszczyńskiej, Akademickiej, Kujawskiej, Bojkowskiej, Górnych Wałów, Daszyńskiego, Zawiszy Czarnego, Kościuszki, Andersa, Mikołowskiej, Jana Pawła II, Zygmunta Starego, Andersa oraz na Sikorniku i przy Drogowej Trasie Średnicowej.
 
– Ostatnią część realizacji masterplanu przenieśliśmy na przyszły rok. Do końca 2019 r. planujemy budowę nowego oświetlenia na ul. Rybnickiej, Tarnogórskiej i Dworcowej – wylicza Mariola Pendziałek, naczelnik Wydziału Przedsięwzięć Gospodarczych i Usług Komunalnych Urzędu Miejskiego w Gliwicach.
 
Masterplan to innowacyjne przedsięwzięcie polegające na wykorzystaniu światła w przestrzeni miejskiej i pierwszy w Polsce projekt kompleksowego oświetlenia całego miasta. Na obrzeżach miasta i głównych szlakach komunikacyjnych światło jest jaśniejsze, w ścisłym centrum cieplejsze, niemal pomarańczowe. Jedną z zalet systemu są mniejsze wydatki na energię i oszczędność w eksploatacji urządzeń oświetleniowych. Nowe lampy stwarzają niepowtarzalny klimat i ułatwiają orientację w przestrzeni publicznej. Szacowany całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi ponad 14 mln zł, z czego ponad 10 mln zł zostało wydane z budżetu miejskiego, a ponad 4 mln zł to dofinansowanie UE.
 
(źródło: www.gliwice.eu)