WinampSŁUCHAJ ONLINE
Sekretariat: (32) 238 87 47 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

12.02.2018Niecodzienne znalezisko w Brzeszczach

Po kilkudziesięciu latach od tych strasznych wydarzeń, jego widok wzbudza ogromne emocje. Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau z Brzeszcz zaprezentowała pasiak dziecka więzionego w niemieckim obozie Auschwitz. Eksponat znaleziono podczas rozbiórki drewnianego domu w Brzeszczach. Był na strychu.

Eksponat został uszyty z obozowego pasiaka dla dorosłych. Powstał z letniej bluzy więźniarskiej. Haftka do zawieszania, wzmocnienie kołnierzyka od wewnątrz i wewnętrzne wzmocnienie przy guzikach są z nieco ciemniejszego materiału. Zachowały się też dwa metalowe guziczki. Na pasiaku widać naszywkę, która umożliwiała identyfikację więźnia. Widnieje na niej Gwiazda Dawida, wykonana z namalowanego czerwonego i żółtego trójkąta. Niestety, nie zachował się numer małego więźnia. Nieznane są więc losy dziecka, ani rodziny, która mu pomogła.

Wyzwalający obóz 27 stycznia 1945 r. Rosjanie zastali w KL Auschwitz-Birkenau pół tysiąca dzieci. Mieszkańcy Oświęcimia i okolic natychmiast ruszyli im z pomocą. Do swych domów zabierali wygłodzone i chore dzieci, bez względu na ich narodowość czy wyznanie. Starali się uratować ich jak najwięcej. Karmili je i leczyli.