WinampSŁUCHAJ ONLINE
Sekretariat: (32) 238 87 47 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

23.08.2018Legionella w Beskidzkim Centrum Onkologii. Sanepid uspokaja.

 

Państwowy Powiatowy inspektor sanitarny w Bielsku, Jarosław Rutkiewicz poinformował, że w trakcie rutynowej kontroli jakości wody ciepłej w jednym z oddziałów Beskidzkiego Centrum Onkologii przy ul. Wyzwolenia w Bielsku, stwierdzono większe od normy stężenie bakterii legionella (norma to 50 bakterii na litr wody). Decyzją administracyjną odcięto część instalacji ciepłej wody w obiekcie i dostęp do pryszniców na jednym z oddziałów. Instalacja zostanie poddana oczyszczaniu. Na ten czas szpital musi zorganizować zastępcze źródło ciepłej wody dla tego oddziału.

Inspektor uspokaja, że taki incydent nie jest niczym szczególnym. Jego wczesnemu wykrywaniu służą rutynowe kontrole Sanepidu. Pozwala to zapobiec ewentualnym zakażeniom, do których dochodzi najczęściej przy korzystaniu z prysznica. Ponadnormatywne stężenie legionelli w parze wodnej, wdychanej przez kąpiących się, może spowodować m.in. grypopodobną „gorączkę Pontiac” lub ciężką postać zapalenia płuc zwaną „chorobą legionistów” (bakterię pierwszy raz wyizolowano w trakcie epidemii zachorowań w 1976 r. w Filadelfii, w trakcie zjazdu weteranów wojennychstąd nazwa).

Jak poinformowało nas Beskidzie Centrum Onkologii Szpital Miejski w Bielsku-Białej, nie ma informacji o jakichkolwiek osobach zakażonych w tym zdarzeniu. Zdaniem Sanepidu, dzięki podjętym działaniom nie ma żadnego zagrożenia dla zdrowia osób przebywających w BCO.

 

Źródło: PSSE w Bielsku-Białej