WinampSŁUCHAJ ONLINE
Sekretariat: (32) 238 87 47 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

16.04.2018W Gliwicach odbyła się konferencja „Nowe technologie w autobusowym transporcie publicznym”

  

Transport publiczny musi być przyjazny zarówno dla pasażerów, jak i środowiska. Coraz większą uwagę zwraca się na to, by miejskie autobusy spełniały unijne normy dotyczące emisji. Pojawiają się także pomysły, by spalinowe pojazdy zastąpić elektrycznymi czy napędzanymi gazem.

O komunikacji miejskiej i rozwiązaniach, które trzeba będzie wdrożyć w najbliższej przyszłości, dyskutowali w Gliwicach eksperci z branży motoryzacyjnej, naukowcy oraz samorządowcy podczas konferencji „Nowe technologie w autobusowym transporcie publicznym”.  Temat jest jak najbardziej na czasie, ponieważ na początku br. Sejm przyjął ustawę o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Pierwsze konsekwencje z niej płynące samorządy lokalne i przedsiębiorstwa energetyczne zauważą jeszcze w tym roku.

Co więcej, trwa właśnie integracja i modernizacja komunikacji publicznej na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Dzięki zawartemu przez dotychczasowych przewoźników porozumieniu, mieszkańcy mogą jeździć po terenie Metropolii na podstawie wspólnego biletu, a dzieci i młodzież do 16. roku życia – za darmo. To nie koniec rewolucyjnych zmian – od 2019 roku całość komunikacji miejskiej na obszarze obsługiwanym do tej pory przez KZK GOP, MZK Tychy i MZKP Tarnowskie Góry przejmie Zarząd Transportu Metropolitalnego (ZTM). ZTM będzie zarządzał transportem publicznym w 41 miastach i gminach, w których mieszka w sumie ponad 2,3 mln ludzi.

ZTM zajmie się organizacją transportu publicznego na terenie metropolii, to samorządy będą jednak ponosić koszty modernizacji taborów, np. zakupu ekologicznych, hybrydowych czy elektrycznych autobusów.  – Trzeba rozważyć  rzeczywiste walory różnych środków transportu  oraz koszty zakupu i utrzymania,  generowane przez poszczególne ich typy. Warto przy podejmowaniu takich decyzji opierać się  na rzeczywistej wiedzy i naukowych badaniach, a nie na trendach, które w eksploatacji mogą okazać się niezwykle kosztowne – mówił podczas poniedziałkowej konferencji prezydent Gliwic  Zygmunt Frankiewicz.

Politechnika Śląska jest najlepszym miejscem do rozmów na taki temat. To tutaj naukowcy prowadzą szczegółowe badania w tym zakresie i wdrażają nowe pomysły. – Od wielu lat rozwijane są u nas technologie związane z transportem publicznym. Zastosowania napędu elektrycznego, hybrydowego czy ogniw wodorowych ­- to przedmiot badań naukowców z Wydziału Transportu – podkreśla prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej.

Konferencja była idealną okazją, by wymienić poglądy i poznać doświadczenia samorządów, które wdrożyły już tego typu projekty. Uczestnicy paneli dyskutowali m.in o wykorzystaniu napędu hybrydowego w komunikacji miejskiej w Krakowie czy Sosnowcu oraz gazu w warszawskich autobusach.  Do wprowadzenia podobnych rozwiązań szykują się również Gliwice.

– Rozważamy zakup autobusu hybrydowego. Mogłoby to nastąpić już w przyszłym roku. Potem będziemy myśleć o autobusach elektrycznych – powiedział Henryk Szary, prezes Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Gliwicach.

Konferencja została zorganizowana przez Śląski Związek Gmin i Powiatów, Politechnikę Śląską oraz Miasto Gliwice.