WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

15.03.2018Nie milkną echa bulwersujących wydarzeń podczas derbowego meczu Piasta z Górnikiem

Kluby zostały ukarane przez Komisję Ligi Ekstraklasy SA. W dalszym ciągu identyfikowani są sprawcy zajść na stadionie. Prezydent  Gliwic Zygmunt Frankiewicz oczekuje trwałego rozwiązania sprawy stadionowych chuliganów.
 
Policja prowadzi intensywne prace nad wyjaśnieniem okoliczności wydarzeń, które miały miejsce 3 marca podczas meczu gliwickiej drużyny z Górnikiem Zabrze. Prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz spotkał się  z prezesem klubu Pawłem Żelemem oraz Mariuszem Luszawskim,  zastępcą Komendanta Miejskiego Policji w Gliwicach, który dowodził zabezpieczeniem derbowego meczu.
 
W ostatnich dniach zebrano sporą ilość materiału dowodowego oraz zabezpieczono monitoring stadionowy, który przyczynił się do identyfikacji sprawców zajść. Prokuratura do tej pory postawiła zarzuty kilkunastu zatrzymanym osobom. Wyjaśniane są też wszelkie okoliczności, które doprowadziły do zajść, w tym bardzo dokładnie analizowana jest postawa firmy ochroniarskiej odpowiedzialnej za bezpieczeństwo na stadionie.
 
Prezes GKS Piast SA poinformował również, że zgodnie z oczekiwaniem prezydenta Gliwic klub wystosował do stowarzyszenia kibiców pismo w celu złożenia wyjaśnień oraz potępienia karygodnego zachowania osób odpowiedzialnych za przerwanie meczu. W związku z brakiem jakiejkolwiek odpowiedzi ze strony stowarzyszenia, wszelka współpraca i wsparcie klubu zostały zawieszone.
 
Komendant Luszawski przedstawił szczegóły akcji policyjnej z 3 marca oraz informację o działaniach podjętych wobec sprawców. Prezydent Frankiewicz zobowiązał wszystkie strony do ścisłej współpracy w celu sprawnego i surowego ukarania  winnych oraz trwałej eliminacji patologicznych zjawisk występujących w niektórych grupach kibicowskich.
 
- Gliwice zainwestowały wiele sił i środków we wsparcie i budowę silnego klubu piłkarskiego. Ten proces ciągle trwa i tego typu wydarzenia, jak na ostatnich derbach, bardzo mu szkodzą. Nie możemy dopuścić, żeby stosunkowo mała grupa, nazwijmy to po imieniu - przestępców - bezkarnie działała na szkodę klubu,  wszystkich normalnych kibiców i miasta. Mam nadzieję, że dobra współpraca wszystkich stron doprowadzi do trwałego rozwiązania tego problemu, tym bardziej że w Gliwicach nie jest on tak naprawdę wielki i tym bardziej nie powinien psuć nam opinii w kraju - mówił prezydent Frankiewicz, podsumowując spotkanie.
 
Rozgrywany 3 marca derbowy mecz między Piastem Gliwice a Górnikiem Zabrze został przerwany w 80. minucie w związku z zachowaniem grupy kibiców Piasta, która rozerwała część ogrodzenia miedzy sektorem S a boiskiem. Kilka osób wtargnęło na murawę, a niektórzy demolowali wyposażenie stadionu.
 
Złamania prawa dopuścili się również kibice gości, którzy wywiesili i spalili skradzione flagi Piasta, używali środków pirotechnicznych i usiłowali przewrócić ogrodzenie swojego sektora. Mecz nie został rozegrany do końca.
 
W związku z zajściami Komisja Ligi zweryfikowała mecz jako walkower na niekorzyść Piasta Gliwice, nałożyła na klub karę finansową w wysokości 80 tys. złotych oraz zamknęła część trybun stadionu. W związku z prowokacyjną postawą kibiców Górnika  ukarano również zabrzański Klub; odjęciem 3 punktów karą finansową w wysokości 40 tys. zł oraz zakazami wyjazdowymi.
źródło:www.gliwice.eu