WinampSŁUCHAJ ONLINE
Sekretariat: (32) 238 87 47 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

14.12.2018Urodziny Górnika Zabrze! To już 70 lat istnienia klubu

 
Dokładnie 70 lat temu – 14 grudnia 1948 roku powołano do życia jeden z najbardziej utytułowanych klubów w historii polskiej piłki nożnej. Górnik Zabrze powstał z połączenia miejscowych ekip sportowych: Concordii, Zjednoczenia, Pogoni i Skry.
 
Ostro rywalizujące w Zabrzu kluby stosunkowo łatwo było połączyć, istniały bowiem niewiele ponad trzy lata, więc nie zdołały się jeszcze zakorzenić w pełni w swym środowisku. Głównym inicjatorem tej fuzji był wielki sympatyk sportu, Julian Gajdzicki, który zorganizował spotkanie założycielskie nowego klubu, zdając sobie sprawę z ogromnego potencjału sportowego w Zabrzu.
 
Pierwszym prezesem został Filip Sieroń. Utworzono 12 sekcji sportowych. Prawdopodobnie jeszcze przed statutową rejestracją klubu, w 1949 roku GZKS przekształcił się w terenowe koło sportowe „Górnik”, na czele którego stanął dyrektor kopalni „Zabrze – Zachód”, Bernard Bugdoł.
 
Pierwszy mecz piłkarze z Zabrza rozegrali prawdopodobnie w styczniu, bądź lutym 1949 roku, przeciwko rezerwom Pogoni Zabrze, kolejny w Sośnicy z tamtejszym Orłem. Z kolei pierwszym odnotowanym przez prasę spotkaniem był towarzyski pojedynek z Szombierkami – 27 lutego 1949 zabrzanie przegrali u siebie 1:2 (1:1). Wiosną 1949 roku Górnik rozegrał natomiast swój pierwszy mecz międzynarodowy, z rywalem występującym jako Armia Radziecka (żołnierze sowieccy stacjonujący na Śląsku). Górnik przegrał 2:4 (1:2). Trenerem drużyny był w tym czasie Ginter Pawelczyk, niegdyś świetny zawodnik. Wkrótce zastąpił go jednak Teodor Meiser, a następnie Karol Luks.
 
W ciągu 70 lat biało-niebiesko-czerwoni 14-krotnie zdobyli tytuł mistrza Polski, 6-krotnie byli najlepsi w rozgrywkach Pucharu Polski, a także awansowali do finału Pucharu Zdobywców Pucharów.
 
Górnik urodziny będzie świętować cały weekend. Najpierw mecz z Arką Gdynia, który odbędzie się 15 grudnia o 18.00. To będzie święto nie tylko piłkarzy, ale każdego kibica klubu. Już mamy potwierdzenie, że tego dnia odwiedzą nas legendy klubu. Na stadionie pojawią się Włodzimierz Lubański, Zygfryd Szołtysik, Jerzy Gorgoń, Stanisław Oślizło, Hubert Kostka, Reiner Kuchta, Jan Banaś, Zygmunt Anczok, Waldemar Matysik, Andrzej Pałasz, Ryszard Komornicki… Z całej Europy zjedzie ponad 100 fantastycznych piłkarzy kilku pokoleń. Takiego zlotu piłkarzy nie było w Zabrzu od lat. Co ważne, tego dnia oficjalnie zakończy się wieszanie wizerunków najlepszych w historii w Galerii Sław. Będzie to wielkie święto całego Górnika.
 
To nie koniec, bo w niedzielę 16 grudnia o 18.00 w Domu Muzyki i Tańca odbędzie się wielka Gala z okazji urodzin Górnika, gdzie będzie można spotkać tych wszystkich doskonałych sportowców. Także lekkoatletów, choćby mistrza świata w pchnięciu kulą, Edwarda Sarula.
 
(źródło: gornikzabrze.pl)