WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

01.03.2018Zmiany na ulicy Wieczorka w Gliwicach

W połowie marca rozpoczną się prace modernizacyjne na ul. Wieczorka. Ulica zostanie zamknięta. Dojazd do posesji będzie możliwy, ale zmieni się organizacja ruchu. Wieczorka ma stać się pierwszym w mieście woonerfem – czyli miejskim podwórcem. Nową odsłonę ulicy powinniśmy zobaczyć w pierwszy dzień wiosny, 21 marca.

Najpierw Wieczorka…

Pierwszy na Śląsku i na chwilę obecną jedyny w regionie woonerf wyciszy ruch uliczny i stanie się przestrzenią sprzyjającą wypoczynkowi. Samochody będą mogły poruszać się z prędkością ograniczoną do 20 km/h, a pierwszeństwo zawsze będą mieli piesi. Początek i koniec 250 metrowego woonerfu będą zaznaczać duże donice z zielenią. Na całej długości ulicy pojawią się donice z drzewami (głównie klonami) oraz niska zieleń.

W kilku miejscach powstaną specjalne podesty z siedziskami, które – usytuowane wyspowo – poszerzą strefę chodników. Stworzą miejsce wypoczynku i relaksu.

Na 10 parkletach ustawionych na chodnikach i jezdni staną ławki, pojedyncze siedziska oraz donice z zielenią. Pojawią się też rowerowe stojaki oraz miejsca parkingowe, na których będzie można czasowo się zatrzymać.

– Między 12 a 16 marca na ul. Wieczorka rozpocznie się instalacja wysp i parkletów. Podczas montażu zapewniony będzie dojazd do posesji, ale będzie obowiązywał objazd dla autobusów. Zakończenie całości prac planowane jest w drugiej połowie marca – mówi Anna Gilner, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

Dla kierowców zamknięcie ulicy oznacza objazdy. Warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ ulica Wieczorka po zmianach będzie się prezentowała jeszcze piękniej i stanie się przestrzenią przyjazną przechodniom, turystom i rowerzystom. Woonerf będzie kosztował miasto ok. 500 tys. zł. Projekt przebudowy przygotowała firma Projarch Damian Kałdonek.

…później Zwycięstwa

Firma Projarch Damian Kałdonek wykona również projekt przebudowy i zagospodarowania ulicy Zwycięstwa. Umowa między gliwicką firmą a Zarządem Dróg Miejskich została już zawarta.

Do 26 maja Projarch ma przygotować 6 wariantów koncepcji przebudowy układu komunikacyjnego i zagospodarowania przestrzeni reprezentacyjnej ulicy Gliwic.

Obecnie trwają konsultacje z różnymi grupami społecznymi, mające pomóc w stworzeniu przestrzeni jak najbardziej przyjaznej wszystkim uczestnikom ruchu, z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych. Według planów ul. Zwycięstwa (na odcinku od ul. Dolnych Wałów do Dubois), podobnie jak Wieczorka ma być ulicą przyjazną dla wszystkich uczestników ruchu. (mf)