WinampSŁUCHAJ ONLINE
Sekretariat: (32) 238 87 47 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

28.02.2018Wiosenne premiery w Teatrze Miejskim w Gliwicach

Zespół artystyczny gliwickiego teatru przygotowuje dwa premierowe spektakle. Oba wejdą na afisz w marcu. Młodzi widzowie zobaczą „Małą Syrenę” według Hansa Christiana Andersena, a dorośli „Tramwaj zwany pożądaniem”, kultową sztukę Tennesseego Williamsa.
 
„Mała Syrena”, jedna z najpiękniejszych opowieści o miłości w literaturze dziecięcej, będzie szóstym przedstawieniem dla młodych widzów w Teatrze Miejskim (ul. Nowy Świat 55–57). Spektakl w reżyserii Martyny Majewskiej prezentowany będzie na małej scenie. Jest to współczesna adaptacja oryginalnego tekstu Andersena – ci którzy kojarzą postać Ariel z disneyowskiej bajki, będą zaskoczeni oryginalną literacką historią zakochanej w człowieku syrenki. Adaptacja młodych twórców spektaklu koncentruje się wokół pytania „czym jest miłość?”.
 
– Twórcy są jednak dalecy od dydaktyzmu i mają zamiar pozostawić duże pole do interpretacji dzieciom i rodzicom – mówi Agnieszka Skowronek, rzecznik prasowy Teatru Miejskiego w Gliwicach.
Premierę „Małej Syreny” zaplanowano na 10 marca o godz. 16.00. Spektakle przedpremierowe będą wystawiane 9 marca. Przedstawienie jest skierowane do dzieci powyżej 7 lat. W obsadzie między innymi Alina Czyżewska oraz znana z „Dzieci z Bullerbyn” i „W kole” Iga Bancewicz. W prezentacji zostaną wykorzystane nowe media – poza aktorami obecnymi na scenie będzie można zobaczyć projekcje wideo z udziałem między innymi Karoliny Burek i Dominiki Majewskiej.

 
 
Nowy Orlean, lata 40. XX wieku, tramwaj, który codziennie zatrzymuje się na przystanku Desire, czuli pożądanie. Drugie premierowe przedstawienie Teatru Miejskiego to „Tramwaj zwany pożądaniem”, tytuł grany na całym świecie nieprzerwanie od 1947 roku. W Gliwicach reżyseruje Jacek Jabrzyk. W roli niezrównoważonej psychicznie Blanche DuBois – Mirosława Żak, znana z głównej roli kobiecej w filmie „Benek” Roberta Glińskiego. W Stellę Kowalski wcieli się Dominika Majewska, aktorka Teatru Miejskiego w Gliwicach. Na scenie zobaczymy też Izabelę Baran oraz Łukasza Kucharzewskiego jako Mitcha. W roli Stanleya Kowalskiego, granego przed laty przez Marlona Brando, wystąpi Mateusz Nędza.
 
Premierę spektaklu zaplanowano na 24 marca, przedpremierowo sztukę będzie można zobaczyć 23 marca. Szczegółowe informacje na temat repertuaru Teatru Miejskiego są publikowane na stronie teatr.gliwice.pl. Bilety są dostępne online i w kasach.

źródło: www.gliwice.eu