WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

02.03.2018Okulistyka wraca do Gliwic!

To bardzo dobra wiadomość dla pacjentów. Do Szpitala Wielospecjalistycznego przy ul. Kościuszki wraca okulistyka. 28 lutego NFZ rozstrzygnął konkurs na leczenie szpitalne w zakresie okulistyki chirurgii jednego dnia – Szpital Wielospecjalistyczny w Gliwicach otrzymał kontrakt. Oddział będzie przyjmował pacjentów od 1 kwietnia.
 
– Byliśmy świadomi, że prowadzone postępowanie konkursowe, przy tak ogromnej konkurencji, będzie bardzo trudne. W oczekiwaniu na ogłoszenie postępowania konkursowego podjęliśmy wiele działań zmierzających do właściwego przygotowania – mówi Beata Sadownik, prezes Szpitala Wielospecjalistycznego w Gliwicach.
 
 Oddział okulistyki został przebudowany i doposażony w niezbędny sprzęt medyczny. Przy wsparciu finansowym Miasta Gliwice blok operacyjny powiększył się o nowoczesną salę operacyjną z wentylacją i klimatyzacją. Z budżetu miejskiego przekazano na ten cel  150 tys. zł. Zarządowi szpitala udało się skompletować zespół lekarski i pielęgniarski. Dzięki temu  szpital wygrał konkurs i będzie mógł świadczyć usługi okulistyczne w ramach NFZ.
 
– Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej decyzji. To dobra wiadomość szczególnie dla mieszkańców Gliwic i powiatu, którzy nie będą już musieli korzystać z usług okulistycznych na zasadach komercyjnych, czekać na operację zaćmy w długich kolejkach czy szukać pomocy poza granicami miasta, a nawet kraju – podkreśla Beata Sadownik.
 
Przypomnijmy, że kontrakt na świadczenia okulistyczne gliwicki Szpital Wielospecjalistyczny utracił w 2012 r. Był to efekt przeprowadzonego przez NFZ konkursu na nowych zasadach, które zakładały przeprowadzenie go dla całego subregionu centralnego województwa śląskiego, a nie – jak dotychczas – z podziałem na miasta na prawach powiatu i powiaty.  Brak kontraktu okulistycznego  w Szpitalu Wielospecjalistycznym odbił się na pacjentach z Gliwic i powiatu - oddział funkcjonował w ograniczonym zakresie, realizując tylko zabiegi komercyjne. W mieście pozostał tylko jeden oddział,  w ówczesnym 106 Szpitalu Wojskowym, świadczący tego typu usługi  w ramach NFZ. Odebranie kontraktu jednemu szpitalowi nie spowodowało niestety zwiększenia finansowania drugiego szpitala, a nawet zostało ono zmniejszone.
 
Zarząd Szpitala Wielospecjalistycznego podjął walkę o przywrócenie kontraktu dla okulistyki, a starania te wsparł gliwicki samorząd, apelując w tej ważnej dla mieszkańców sprawie do Narodowego Funduszu Zdrowia, premiera rządu oraz ministra zdrowia. – Mieszkańcom tej części Śląska czterokrotnie zmniejszono dostęp do szpitalnych świadczeń okulistycznych – podkreślały władze Gliwic.
 
Protesty przedstawicieli samorządu i szpitali przez lata nie odnosiły skutku. Wydłużające się kolejki w praktyce uniemożliwiły części pacjentów uzyskanie świadczenia objętego ubezpieczeniem zdrowotnym, a część osób zmusiła do wyjazdu za granicę w celu wykonania niezbędnych zabiegów. W czerwcu ubiegłego roku prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz po raz kolejny interweniował w tej sprawie u dyrektora NFZ. Oddział z kontraktem ruszy 1 kwietnia.
 
 
Fot. S.Zaremba/UM Gliwice
źródło: www.gliwice.eu