WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

27.07.2018Zaćmienie Księżyca. Dobry powód, żeby wyjść z domu.

 

Najpiękniejsze zjawisko astronomiczne w tym stuleciu. Najdłuższe całkowite zaćmienie Księżyca. Towarzyszy mu koniunkcja Księżyca z Marsem, którego zobaczymy w najbliższej odległości od Ziemi od 2003 roku. Zaćmienie zacznie się wraz ze wschodem Księżyca od pół do dziewiątej wieczorem z kulminacją około 21:30. Można je obserwować nawet bez specjalnych przyrządów. I bez pośpiechu, bo potrwa do 23:15, gdy tarcza Księżyca zacznie tracić pomarańczowoczerwoną barwę. Ale ze względu na zakłócenia najlepiej uciec w plener, za miasto – w góry, gdzie niebo jest ciemniejsze.

Przyjeżdżających do Sopotni Wielkiej na Żywiecczyźnie czeka obserwacja z lunet rozstawionych na polanie lub 14-calowego teleskopu w wieży pobliskiego obserwatorium. W razie niepogody- transmisja online z NASA na sali konferencyjnej. Mówi Piotr Nawalkowski, prezes Stowarzyszenia POLARIS-OPP, grupy pasjonatów którzy zorganizowali to wydarzenie – posłuchajcie:

Plik dźwiękowy: kos_obserw%20-%2033%20sek.mp3

Udział w obserwacji należy zgłosić internetowo lub telefonicznie. Liczba miejsc w sali jest ograniczona. Dziś organizatorzy spodziewają się ponad 70-ciu uczestników. Natomiast wystawa i obserwatorium będą otwarte przez cały weekend.

 

 

Źródło: Polaris OPP, Tomasz Kosyk Radio CCM/