WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

12.07.2018Powiat gliwicki obfituje w atrakcje turystyczne i miejsca sprzyjające relaksowi

Nareszcie mamy lipiec i sierpień, czyli dwa najpiękniejsze w całym roku wyczekane i wytęsknione miesiące letnich wakacji. Wielu mieszkańców powiatu gliwickiego wyjedzie w tym czasie na wymarzony wypoczynek nad morze, w góry, nad jeziora w Polsce i za granicą. Są jednak tacy, którzy przez całe wakacje będą na miejscu. Poza tym urlopy trwają bardzo krótko i część wakacji i tak spędzimy w domu. To wcale nie musi być nudne, bo i na miejscu, w powiecie gliwickim mamy moc atrakcji: soczyste od zieleni lasy, aż trzy jeziora, Kanał Gliwicki, jeden kamieniołom, kilka Pagórów Sarnowskich, kilka rzek, parę ładnych zabytków, centrów wystawienniczych i centrów kultury, gdzie też dzieje się wiele ciekawych rzeczy, organizowane są np. półkolonie, wyjazdy i wycieczki dla dzieci czy zajęcia dla dorosłych. Można więc tutaj, w naszym powiecie doskonale wypocząć popołudniami i podczas weekendów!
Wędkarzom, a także wszystkim spragnionym wody i wodnych atrakcji, takich jak pływanie wpław i statkiem, żaglówką, motorówką czy łódką, polecamy nasze „małe powiatowe Mazury”, czyli zbiorniki: Dzierżno Małe, Dzierżno Duże (Rzeczyckie) i Jezioro Pławniowickie. Pomiędzy jeziorami wiedzie niezwykle atrakcyjny szlak wodny – Kanał Gliwicki. Płynąc statkiem z Mariny Gliwice w kierunku Kędzierzyna-Koźla można wysłuchać ciekawych opowieści o historii i przyrodzie powiatu gliwickiego, zobaczyć siedlisko kormoranów i moc innych ptaków wodnych i dzikich zwierząt.
Od niedawna, dla wtajemniczonych, nad brzegami Jeziora Rzeczyckiego działa nieformalna plaża nudystów, gdzie można się opalać nago. Wszystkie nasze jeziora to również prawdziwy raj dla wędkarzy! Wiele też w powiecie gliwickim jest stawów, gdzie baczne oko może wypatrzy utopca, który podobno gdzieś tam pod taflą wody w stawie dobrze i przyjemnie sobie żyje. Utopce z reguły są przyjazne, ale nie lubią osób pijących alkohol. Trzeba być więc ostrożnym i nie sięgać nad wodą po wyskokowe trunki. I zawsze warto być czujnym, by bezpiecznie wypoczywać nad wodą! Nie skakać do wody, nie kąpać się pod wpływem alkoholu, uważać na pływające dzieci i chronić się przed nadmiernym słońcem.
Polecamy także oczywiście do zwiedzania trzy perełki naszego powiatu, czyli zamki w Toszku i Chudowie oraz przecudnej urody pałac w Pławniowicach. Naprawdę warto (najlepiej po wcześniejszym umówieniu się) zwiedzić wnętrza tych znamienitych zabytków. Przypomnijmy, że w wakacje z reguły dzieje się wokół nich coś ciekawego – koncerty, występy, imprezy. Grzech nie wziąć w nich udziału!
Zachęcamy również do pieszych i rowerowych wędrówek po trasach, ścieżkach i duktach naszego powiatu – z kijkami do nordic walking, biegiem albo na dwóch kółkach. Tras mamy kilkanaście, niektóre naprawdę urokliwe, prowadzące nad jeziora, do rezerwatów przyrody lub na edukacyjne ścieżki leśne. Tylko uważajcie na zwierzęta i leśne rusałki, lepiej nie wchodzić im w drogę!
Nie lada atrakcją są też piękne krajobrazy naszego powiatu – pola i łąki umajone kwiatami, malownicze tafle wspomnianych już jezior, pejzaże niebanalne, wschody i zachody słońca nad miasteczkami i wioskami…
W naszym powiecie kultywowane są śląskie tradycje i obyczaje, w celu ich bliższego poznania warto zwiedzić małe izby tradycji, małe „muzea” jak chociażby Izbę Regionalną w Sośnicowicach, Klamory u Erwina w Wilczy, czy Muzeum Gwoździ w Sośnicowicach oraz Izbę łod Starki w Chudowie.
 
źródło: www.starostwo.gliwice.pl