WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

05.02.2018Nocna akcja GOPR na Babiej Górze

 

Po północy zakończyła się akcja ratowników GOPR z Beskidzkiej i Podhalańskiej grupy. Dwójka turystów zbagatelizowała bardzo złe warunki turystyczne i wybrała się na Babią Górę. W Beskidach panują bardzo trudne warunki turystyczne. Szlaki są nieprzetarte, a tym samym trudne do pokonania. Łatwo też zgubić drogę.

Turyści, którzy wczoraj koło 17.00 wezwali pomoc znajdowali się w rejonie Mułowego Stawku, gdzie kobieta doznała urazu stawu kolanowego i nie była w stanie poruszać się dalej o własnych siłach. Ratownicy przetransportowali ją w noszach do miejsca, gdzie pozostali goprowcy dojechali quadem i przewieźli poszkodowaną w kierunku Stańcowej Polany. Kobieta trafiła do szpitala. W rejonie Babiej Góry obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego, które mierzone jest w pięciostopniowej, rosnącej skali. Zwiększone zagrożenie dotyczy głównie żlebów, kotłów, zagłębień terenowych oraz miejsc po północnej stronie masywu. Wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym dodatkowym obciążeniu, przede wszystkim na stromych stokach.

Przy schronisku na Markowych Szczawinach pokrywa śnieżna wynosi ponad 70 cm, a w partiach szczytowych Babiej Góry nawet metr. Wycieczki w takie miejsca wymagają doskonałego przygotowania do trudnych i zmiennych warunków pogodowych.