WinampSŁUCHAJ ONLINE
Sekretariat: (32) 238 87 47 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

04.10.2018W Gliwicach ruszyła budowa 144. nowych mieszkań

Gliwice od lat z powodzeniem realizują swój własny program mieszkaniowy. Dzięki temu przybywa mieszkań zarówno dla rodzin o niskich dochodach, jak i dla osób średnio sytuowanych. Kolejna tego typu miejska inwestycja właśnie się rozpoczęła. Wmurowano kamień węgielny pod budowę zespołu mieszkalnego przy ul. Kujawskiej, w którym docelowo zamieszkają 144 rodziny.

 
Do 2022 r. przy ul. Kujawskiej powstanie kompleks sześciu bloków, w sumie 144 mieszkania komunalne. Inwestycję, realizowaną przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, podzielono na trzy etapy. Budowa pierwszych dwóch budynków, w których zamieszka 48 rodzin, właśnie ruszyła. W uroczystości wmurowania kamienia erekcyjnego pod inwestycję wziął udział prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.
– Dobrze funkcjonujące miasto, to takie w którym jest dobra praca i warunki do wygodnego życia. Od lat konsekwentnie i planowo dbamy o poprawę sytuacji mieszkaniowej w Gliwicach. Przeznaczamy ogromne kwoty na remonty zasobu mieszkaniowego, jako jedno z nielicznych miast w Polsce mamy praktycznie 100% planów zagospodarowania przestrzennego, dzięki czemu zwłaszcza w ostatnim czasie w Gliwicach powstaje bardzo dużo prywatnych inwestycji mieszkaniowych. Szeroki program inwestycyjny od lat prowadzą też nasze spółki. Dzisiaj inaugurujemy budowę kolejnego dużego kompleksu komfortowych mieszkań komunalnych. Takie inwestycje jak ta są odpowiedzią na potrzeby młodych gliwickich rodzin i, co bardzo ważne, realizowane są w sposób odpowiedzialny, z pełną infrastrukturą niezbędną mieszkańcom – mówi Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic.
 
Projekt dwóch pierwszych budynków przy ul. Kujawskiej przygotowała Pracownia Projektowa Daniel Płocica z Zabrza. Zgodnie z nim powstanie w sumie 48 mieszkań, o powierzchni od 31 do 54 m2  Każde, od pierwszej do trzeciej kondygnacji, będzie miało balkon, a lokale na parterze – ogródki. Lokatorzy będą mieli dostęp do wielopoziomowego parkingu, komórek lokatorskich oraz wózkowni i rowerowi, a także zagospodarowanego terenu wokół, m.in. placu zabaw. Obiekty będą przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
 
Budowa będzie kosztowała ok. 13 mln zł i w większości zostanie sfinansowana z miejskiego budżetu. 3,5 mln zł udało się miastu pozyskać z Banku Gospodarstwa Krajowego. Zgodnie z planem ten etap inwestycji powinien zostać ukończony do 2020 r., zrealizuje go PHU „MATEO” Wójcicki z Gliwic. We wrześniu został złożony wniosek do BGK o dofinansowanie realizacji II etapu inwestycji, czyli kolejnych dwóch budynków z 48 mieszkaniami.
 
To nie koniec miejskich inwestycji mieszkaniowych w tym rejonie. Kolejny, a więc siódmy budynek w tym miejscu, do 2022 r. planuje wybudować ZBM I TBS. Dzięki temu przy ul. Kujawskiej będzie mogło zamieszkać w sumie 159 rodzin. 
(źródło: gliwice.eu)