WinampSŁUCHAJ ONLINE
Sekretariat: (32) 238 87 47 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

06.04.2018Gliwice: Przez "szafę" do wytwórni tytoniu

 
Prawie 2,5 tony liści tytoniu, 20 kg krajanki tytoniowej oraz sprzęt służący do jej produkcji, znaleźli policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KMP w Gliwicach, likwidując tym samym nielegalną wytwórnię funkcjonującą na terenie miasta. Wejście do "wytwórni" prowadziło przez spreparowaną... szafę. Stróże prawa zatrzymali dwóch mężczyzn związanych z tym procederem. Straty Skarbu Państwa z tytułu nieopłaconego podatku akcyzowego wynoszą niemal 1,25 mln zł.
 
Policjanci z gliwickiej komendy miejskiej wpadli na trop istniejącej na terenie miasta, w budynku pozornie funkcjonującego warsztatu stolarskiego, nielegalnej wytwórni krajanki tytoniowej. W trakcie akcji na miejscu, zatrzymali na gorącym uczynku osoby trudniące się tym procederem, zabezpieczając wyroby bez polskich znaków akcyzy skarbowej oraz sprzęt służący do produkcji.
 
Pomieszczenie, w którym prowadzono nielegalną wytwórnię, zostało zakamuflowane - sprawcy zabudowali przejście do niego płytami z drewna, konstruując rodzaj szafy na ubrania. W „szafie” tej znajdowała się specjalna uchylna ściana, prowadząca do „tajnego” miejsca produkcji.
 
Po wejściu do pomieszczenia śledczy odkryli 84 opakowania z suszem tytoniowym o łącznej wadze 2,5 tony oraz ponad 20 kg gotowej krajanki. Prócz tego zabezpieczyli urządzenia i sprzęt do rozdrabniania liści tytoniu, noże, wagę elektroniczną, zgrzewarkę do konfekcjonowania wyrobów akcyzowych, betoniarkę do rozdrabniania wilgotnych liści oraz worki do pakowania gotowego wyrobu.
 
Zatrzymani, to dwaj obywatele Ukrainy w wieku 29 i 30 lat. Mężczyźni usłyszeli już zarzuty.
 
Zgodnie z przepisami kodeksu karnego skarbowego, nielegalne produkowanie i magazynowanie wyrobów akcyzowych oraz uczynienie sobie z tego procederu stałego źródła dochodu podlega karze do 3 lat więzienia i wysokiej grzywnie.
 
źródło: KMP Gliwice