WinampSŁUCHAJ ONLINE
Sekretariat: (32) 238 87 47 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

05.07.2018Park Chrobrego w Gliwicach już gotowy!

Park Chrobrego jest gotowy i śmiało można już korzystać ze wszystkich atrakcji: placu zabaw, siłowni, podniebnej deskorolki, pola do gry w bule i disc golfa, a także wypocząć na gustownych meblach miejskich wśród bujnej zieleni. Z całą pewnością każdy znajdzie w parku coś dla siebie i nikt nie będzie się nudził.
Modernizacja parku Chrobrego dobiegła końca. Efekt cieszy zarówno starszych, jak i młodszych mieszkańców Gliwic. Gości witają „witacze” z napisem Park Chrobrego, a do atrakcji prowadzą zmodernizowane alejki o nawierzchni z kruszywa naturalnego, oświetlone nowoczesnymi lampami. 
 
Mnóstwo atrakcji
W centralnej części parku powstał plac zabaw wyposażony w atrakcyjne urządzenia – bujaki, różnego rodzaju huśtawki, cieszące się ogromnym zainteresowaniem karuzele i główna atrakcja – wielkie linarium. W pobliżu znajduje się też „głuchy telefon”, który przyciąga nie tylko najmłodszych.
Nieco starsi gliwiczanie mogą korzystać z bulodromu, czyli boiska do gry w bule oraz 9 koszy do gry w disc golfa. Jest też siłownia plenerowa, podniebna deskorolka, rodeo i karuzela. Troszczących się o dobrą kondycję zapraszamy na ścieżkę zdrowia wyposażoną w ławeczkę, sztangę, liny, stepy, poręcze, drążki, obręcze i drabinki.
Osoby preferujące spokojniejszy wypoczynek mogą przechadzać się wyremontowanymi alejkami wśród pięknej zieleni lub przysiąść czy nawet poleżeć na stylowych leżakach i podestach, rozmieszczonych w całym parku. Aby zapewnić wygodę użytkownikom parku zamontowano stoły, kosze na śmieci i stojaki na rowery.
Rowerzyści mogą przejechać przez park specjalnie wyznaczoną trasą, biegnącą od Kłodnicy do ul. Akademickiej. Poza wyznaczonym traktem, ze względu na bezpieczeństwo spacerowiczów i bawiących się dzieci, warto zsiąść z roweru.
 
Zielono mi
Ważnym elementem projektu jest ciekawe zagospodarowanie zieleni. Nowe trawniki, drzewa, krzewy, rośliny cebulowe, byliny uzupełniają nasadzenia i cieszą oko.
Posadzono w sumie 37 drzew, ponad 7 tys. krzewów, 17 tys. bylin i ponad 22,5 tys. roślin cebulowych.
W parku dosadzono m.in. platan klonolistny, ambrowiec amerykański, grujecznik japoński. Przy placach zabaw, podestach wypoczynkowych i na polanie w północnej części parku wprowadzono warstwę roślin bylinowych w postaci wielkopowierzchniowych nasadzeń m.in. jeżówek, liatr, krwawnic, przetaczników, rozchodników, rudbekii, nachyłków, liliowców i traw ozdobnych.
Na polanie byliny połączono z łąką kwietną, na której ustawiono leżaki. Roślinność wita gości już w strefach wejściowych, gdzie posadzono hortensje bukietowe połączone z trawami ozdobnymi i lilaki 'Palibin' z roślinami okrywowymi. W głębszych częściach parku można podziwiać grupy różaneczników oraz azalii, a od strony lodowiska krzewy cenne dla zwierząt - kaliny koralowe, bez czarny i czerwony oraz głogi. Krzewy te są schronieniem dla ptaków i małych gryzoni, a także dostarczają im pożywienia. W parku zamontowano także domki dla ptaków i hotele dla owadów niegryzących.
Inwestycja kosztowała około 7,8 mln zł. Z miejskiego budżetu na ten cel wydano ok. 6,5 mln zł, a ponad 1,3 mln zł pochodzi ze środków unijnych. Autorami projektu są gliwickie biuro Visio Architects and Consultants oraz gliwicka Pracownia 44STO specjalizująca się w projektowaniu m.in. zieleni.
 
Rowerowy zawrót głowy
To nie koniec zmian – jeszcze w tym roku w sąsiedztwie Parku Chrobrego i lodowiska Tafla powstanie wyjątkowe miejsce dla amatorów jazdy na rowerze. Przy ul. Akademickiej wykonany zostanie tor rowerowy typu „pumptrack” – asfaltowa, kręta trasa o długości minimum 100 metrów.
Na torze znajdować się będą specjalnie profilowane zakręty i muldy, wszystko po to aby móc się rozpędzić i utrzymać prędkość na całej trasie bez konieczności pedałowania.
Z obiektu będą mogli korzystać zarówno młodsi jak i starsi rowerzyści. Poza dobrą zabawą, tego typu tory rowerowe uczą utrzymania równowagi, refleksu i dynamiki jazdy na rowerze. Zadanie, wyłonione w ramach ubiegłorocznej edycji Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego, realizuje Miejski Zarząd Usług Komunalnych.
 
Fot. Z.Daniec/UM Gliwice
źródło:www.gliwice.eu