WinampSŁUCHAJ ONLINE
Sekretariat: (32) 238 87 47 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

20.11.2018Gliwice gotowe na akcję "Zima"

 
Czas na Akcję Zima. Ostrzeżenia przed trudnymi warunkami atmosferycznymi, a także bieżące informacje pogodowe, będą pojawiały się na 18 tablicach zmiennej treści, rozmieszczonych na terenie miasta. ZDM w ten sposób będzie przekazywał kierowcom informacje o warunkach na drogach.
 
Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach utrzymuje drogi o łącznej długości ok. 472 km i powierzchni blisko 4,5 mln m2. W sumie ma pod swoją „opieką” 892 miejskie ulice wraz z miejscami parkingowymi, przystankami komunikacji miejskiej oraz chodnikami i ścieżkami rowerowymi o łącznej powierzchni blisko 830 tyś. m2.
 
Dla usprawnienia prac, teren miasta podzielono na 12 stałych rejonów. 9 z nich obejmuje jezdnie, a pozostałe chodniki, przystanki komunikacji miejskiej oraz rejon tzw. przejazdu alarmowego.
 
– W pierwszej kolejności (do godziny po ustaniu opadów śniegu) odśnieżane są główne ciągi komunikacyjne: Drogowa Trasa Średnicowa, Droga Krajowa nr 88, ulice: Rybnicka, Pszczyńska czy Toszecka, Tarnogórska. Pozostałe drogi w mieście muszą być przejezdne i zabezpieczone przed śliskością do trzech godzin po ustaniu opadów śniegu – wyjaśnia Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.
 
Akcja Zima uruchamiana jest przez koordynatora ZDM. Do jego obowiązków należy bieżące monitorowanie prognozy pogody oraz śledzenie komunikatów z 7 stacji meteorologicznych, znajdujących się na terenie miasta. Pomocny w prowadzeniu akcji zima jest także system kamer rozmieszczonych na terenie miasta. Dzięki niemu, odpowiedzialni za przebieg prac przy zimowym utrzymaniu, mogą kontrolować wykonawców, a także reagować na zaistniałe warunki na drogach.
 
Po stronie wykonawcy pozostaje zabezpieczenie zarówno odpowiedniego sprzętu jak i środków chemicznych do prowadzenia prac. W przypadku bezśnieżnej zimy, wykonawcy pozostają w pełnej dyspozycji. Więcej informacji na ten temat oraz kontakt do miejskich koordynatorów Akcji Zima można znaleźć na stronie www.zdm.gliwice.pl.
 
Przypominamy, że nie wszystkie drogi i chodniki na terenie miasta znajdują się w gestii Zarządu Dróg Miejskich. Część z nich należy np. do wspólnot lub spółdzielni mieszkaniowych. Za odśnieżanie chodników przed posesjami prywatnymi odpowiadają ich zarządcy i właściciele.
(źródło: gliwice.eu)