WinampSŁUCHAJ ONLINE
Sekretariat: (32) 238 87 47 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

02.10.2018Politechnika Śląska zainaugurowała nowy rok akademicki

 
Politechnika Śląska, jedna z najlepszych uczelni technicznych w kraju, już po raz 74. zainaugurowała rok akademicki. Naukę na I roku studiów na rozpoczęło 6 666 osób. Łącznie na 15 wydziałach Politechniki studiuje obecnie ponad 20 tys. studentów.
 
Politechnika Śląska w tegorocznym Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2018 znalazła się w pierwszej dziesiątce najlepszych szkół wyższych i na 4. miejscu wśród uczelni technicznych. To nie wszystko. W Rankingu Studiów Inżynierskich Perspektywy 2018 łącznie 5 kierunków prowadzonych na gliwickiej uczelni znalazło się w czołówce w swoich kategoriach. Dwa kierunki – inżynieria środowiska na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki oraz logistyka na Wydziale Organizacji i Zarządzania – zostały ocenione jako najlepsze w Polsce. Nic więc dziwnego, że studiować na gliwickiej uczelni chcą tysiące młodych ludzi, którzy w tym roku mogli wybierać spośród 54 kierunków, dostępnych na 15 wydziałach PŚ. Wśród proponowanych trybów studiów są również dualne, które polegają na połączeniu nauki i stażu, trwającego nawet 6 miesięcy w ciągu jednego roku. W tym zakresie Politechnika Śląska należy do pionierskich uczelni w kraju. Do tej pory kształciła na tym rodzaju studiów tylko na jednym kierunku, obecnie jest ich aż 5, między innymi logistyka, transport kolejowy czy mechanika i budowa maszyn.
 
W tym roku studia na Politechnice Śląskiej rozpoczęło prawie 6 700 studentów. Największą popularnością wśród zaczynających studia niezmiennie cieszą się informatyka i architektura. Często wybieranymi kierunkami są również: budownictwo, logistyka czy automatyka i robotyka. W tym roku uruchomiono także 4 nowe ścieżki, które mogli wybrać absolwenci szkół średnich. Jest wśród nich: budownictwo podziemne na Wydziale Budownictwa, fizyka techniczna w Instytucie Fizyki, gospodarka obiegu zamkniętego na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki oraz gospodarka surowcami mineralnymi na Wydziale Górnictwa i Geologii.
 
W trakcie uroczystej, 74. już inauguracji roku, pierwszoroczniacy zostali przyjęci do grona społeczności akademickiej.
 
– Jestem bardzo szczęśliwy, że mogę przywitać nowych studentów w murach naszej uczelni. Na Politechnice Śląskiej spędzą oni kilka najbliższych lat. Mam nadzieję, że oprócz zdobycia wiedzy i umiejętności, dzięki licznym kołom naukowym, imprezom organizowanym przez uczelnię, wyjazdom zagranicznym, rozwiną swoje pasje, być może odnajdą nowe, poznają niezwykłych ludzi i zawiążą przyjaźnie, które przetrwają próbę czasu. Życzę, by czas studiów stał się wielką, nie tylko naukową, przygodą – mówił nowym studentom prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej. 
 
W ostatnim roku uczelni wykształciła ponad 5 600 absolwentów, a łącznie przez 74 lata istnienia – 200 tys. 
 
Plik dźwiękowy: M_W_mezyk_wyzwania.mp3
 
(źródło: gliwice.eu)