WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

29.05.2018Korytarz życia, czyli "WŁĄCZ MYŚLENIE"

 


Słyszysz syreny na drodze? Przepuść jadących na ratunek. Zrób „Korytarz życia” – wymyślony i rozpropagowany przez dolnośląskich strażaków, jako rozwiązanie problemów z dojazdem służb ratunkowych do miejsca wypadku poprzez uliczne korki. W Bielsku-Białej, w Hotelu "Qubus" 28 maja odbyła się konferencja o bezpieczeństwie drogowym pod hasłem „WŁĄCZ MYŚLENIE”. Konferencję zorganizowało Stowarzyszenie "ECODRIVE" pod patronatem honorowym przewodniczącego Rady Miejskiej w Bielsku-Białej, Przemysława Drabka, Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Ambasady Szwecji w Warszawie, Śląskiego Kuratora Oświaty w Katowicach i Fundacji Zapobieganie Wypadkom Drogowym.

Problemem jest mentalność kierowców i pieszych. To kwestia edukacji. Ale nie tylko. Dyrektor MZD w Jaworznie, Tomasz Tosza, mówił o kompleksowej i rewolucyjnej przebudowie dróg, która uczyniła Jaworzno najbezpieczniejszym miastem w Polsce. Nie poszerzanie a zwężanie jezdni, poszerzanie i doświetlanie chodników oraz wszystkie działania, które zmuszają kierowcę do zdjęcia nogi z gazu; ponadto rozwiązania prawne: drastyczne zwiększenie kwot mandatów za prędkość, domniemanie winy kierowcy przy potrąceniu pieszego na pasach – to wnioski z z wykładu specjalisty z Jaworzna. Wśród prelegentów byli też podkom. Krzysztof Stankiewicz z Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej oraz Daniel Larsson z Ambasady Szwecji. Gruntownej analizy SWOT stanu technicznego bielskich dróg dokonał Bronisław Szafarczyk, Ambasador Fundacji Zapobieganie Wypadkom Drogowym, radny Rady Miejskiej w Bielsku-Białej.

Na obwodnicy zdarzył się wypadek. Jedni kierowcy utworzyli korytarz życia dla dojazdu służb. Wtedy inni kierowcy szeregiem wykorzystali korytarz do ucieczki z korka jadąc pod prąd. Niemożliwe? Sytuacja miała miejsce kilka kilometrów od Bielska, w Wilkowicach, na kilka dni przed konferencją.

/Źródło: www.ecodrive.org.pl;  Tomasz Kosyk Radio CCM/