WinampSŁUCHAJ ONLINE
Sekretariat: (32) 238 87 47 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

12.12.2018Quarado - nowy bolid z Gliwic, wykonany przez studentów Politechniki

   

Skonstruowany przez nich innowacyjny motocykl z napędem elektrycznym był niepokonany podczas zawodów Smart Moto Challenge we Wrocławiu. Teraz studenci z zespołu PolSl zaprezentowali kolejny innowacyjny pojazd - bolid Quarado.

 
Quarado to znacznie udoskonalona i lżejsza poprzedniego bolidu Studenckiego Koła Naukowego PolSl Racing. Główne cele, które przyświecały młodym naukowcom podczas jego konstruowania, to przede wszystkim poprawa osiągów. Udało im się to osiągnąć poprzez redukcję masy pojazdu, ale również modyfikację jednostki napędowej i układu jezdnego.
 
- Quarado jest lżejszy od pierwowzoru o 60 kg, co przełożyło się też na lepsze przyspieszenie,  osiąga bowiem prędkość 100 km/h w 3,5 sekundy. To pierwszy tego typu pojazd Politechniki Śląskiej, z pełnym pakietem aerodynamicznym. W większości wykonany został z nowoczesnych  materiałów, przy wielu elementach wykorzystaliśmy druk 3D. Posiada również bardzo lekki akumulator litowo-jonowy - wyjaśnia Bartłomiej Urbański, lider zespołu PolSl Racing.
 
Bolid będzie brał udział w przyszłorocznych zawodach Formula Student na europejskich torach wyścigowych. Jak podkreśla Bartłomiej Urbański, zmiany w konstrukcji dają nadzieję na nawiązanie zaciętej rywalizacji z zespołami innych uczelni.
 
Studenci znają się na tym, co robią. Ich wcześniejszy pojazd, motocykl Elektra, wywalczył podwójne złoto podczas tegorocznych zawodów Smart Moto Challenge we Wrocławiu. Jednoślad został skonstruowany na bazie motoru crossowego. Jego masa wynosi ok. 120 kg, a moc sięga 8 kW. Motocykl osiąga prędkość 100km/h w czasie zaledwie 5 sekund.
(źródło: gliwice.eu)