WinampSŁUCHAJ ONLINE
Sekretariat: (32) 238 87 47 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

22.05.2018Wyróżnienie "Sybilla" znów w Gliwicach

 
Wydana przez Muzeum w Gliwicach książka „Żeliwo. Odlewnictwo artystyczne w dawnych Gliwicach (1796–1945)” została wyróżniona w  Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla. Publikacja Anny Kwiecień jest komentarzem do wystawy w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego.
 
– To wyróżnienie potwierdza, że projekty tworzone w mniejszych muzeach samorządowych mogą rywalizować z dużymi muzeami narodowymi  – mówi Anna Kwiecień.
 
W XIX stuleciu gliwicka huta była jednym z najważniejszych tego typu zakładów w całej Europie. Odlewy projektowali słynni rzeźbiarze, tacy jak August Kiss czy Theodor Kalide (m.in. „Lew czuwający” przy Willi Caro). Królewska Odlewnia Żeliwa w Gliwicach słynęła także z produkcji biżuterii żeliwnej, która znajduje się w zbiorach Muzeum w Gliwicach. Obecnie hutnicze eksponaty można oglądać w Nowych Gliwicach przy ul. Bojkowskiej 37. Autorką scenariusza wystawy „Słusznie słyną dziś Gliwice...” jest Anna Kwiecień.
 
W 2014 Sybillą nagrodzono Muzeum w Gliwicach za wystawę „Naturalista, czyli Wilhelm von Blandowski w Australii”. W 2017 roku Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zabytków docenił utworzenie nowego oddziału – Domu Pamięci Żydów Górnośląskich. Zabytkowy budynek na cmentarzu żydowskim przy ul. Poniatowskiego dostał szansę na drugie życie. Kapitalny remont sfinansował gliwicki samorząd.
 
– Wyróżnienia i nagrody, które w ostatnich latach otrzymało nasze muzeum, są nie tylko powodem do radości dla naszego zespołu, ale też potwierdzeniem tego, jak interesujące i  zróżnicowane jest dziedzictwo Gliwic – mówi dyrektor Muzeum w Gliwicach, Grzegorz Krawczyk. 
 
Plik dźwiękowy: M_W_dawidko_sybilla.mp3
(źródło: gliwice.eu)