WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

27.03.2018Koronki z Koniakowa w Paryżu

Koronki koniakowskie zadebiutowały na Fashion Week w Paryżu. To nie żart. Światowej sławy projektantka Rei Kawakubo zamówiła koronki koniakowskie końcem ubiegłego roku. Japonka myślała, że w Koniakowie znajduje się fabryka, w której produkowane są koronki. Jej podziw, szacunek, a przede wszystkim zachwyt nad jakością zamówionego materiału wzrósł, gdy dowiedziała się, że koronki heklowane są ręcznie od ponad 100 lat. 

Jak wyjaśnia Lucyna Ligocka – Kohut z Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej nad kwadratowymi hustami o wymiarach 90 na 90 cm pracowało właściwie bez przerwy 40 koronczarek. Projektantka zamówiła koronki z japońskim wzorem. Z nadesłanych materiałów wykonała frak do sukni ślubnej. W przepięknej, białej aranżacji zaprezentowała się na wybiegu w Paryżu czarnoskóra modelka.

Japońskiej projektantce tak bardzo spodobały się koniakowskie koronki, że poprosiła o więcej. Do Tokio poleciał właśnie transport ponad 30 czarnych koronkowych chust o wymiarach 120 cm na 120 cm. Tym razem jednak z wzorem koniakowskim. Ubrania z nich uszyte podziwiać można będzie w najbliższym czasie na pokazie w Tokio. Koniakowskie koronki są wykonywane z białych lub kremowych nici bawełnianych. Twórczynie wykorzystują ornamenty roślinne, komponowane koliście lub gwieździście. Ich unikatowość polega na tym, że powstają bez żadnego szablonu czy wzornika, a mnogość elementów pojawiających się w danym dziele zależy głównie od wyobraźni koniakowskiej koronkarki.

Koronki w przeszłości często stawały się podarunkiem. Otrzymali je m.in. papież Jan Paweł II oraz królowa angielska Elżbieta II.