WinampSŁUCHAJ ONLINE
Sekretariat: (32) 238 87 47 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

27.09.2018Miasto Gliwice liderem inwestycji

 
Świetnie skomunikowane, nowoczesne i dynamiczne, z prężną gospodarką, przyjazną polityką samorządu wobec inwestorów i dobrą kondycją ekonomiczną. Takie właśnie są Gliwice, których rozwój napędzają m.in. wielkie miejskie inwestycje. Nic więc dziwnego, że nasze miasto znalazło się na szczycie rankingu Liderzy Inwestycji 2015-2017.
 
Gliwice zdominowały ranking Pisma Samorządowego „Wspólnota” w kategorii miast na prawach powiatu, ze średnimi wydatkami inwestycyjnymi per capita (w przeliczeniu na mieszkańca) w wysokości ponad 2 700 zł rocznie. Na drugim miejscu uplasowało się Krosno, a na trzecim Skierniewice. Wśród śląskich miast, po Gliwicach, najwięcej (1 590,13 zł per capita) zainwestowało Jaworzno. Warto przypomnieć, że również w poprzednich edycjach rankingu (za lata 2013 – 2015 i  2014 – 2016) Gliwice uzyskiwały najlepszą pozycję.  
 
Wysoka ocena Gliwic nie zaskakuje, ponieważ na przestrzeni ostatnich lat miasto zrealizowało wiele przedsięwzięć, które znacząco podnoszą jakość życia nie tylko gliwiczan, ale całego regionu. Wśród najważniejszych można wymienić zakończenie remontu Starówki, budowę Drogowej Trasy Średnicowej, hali widowiskowo-sportowej „Arena Gliwice”, rewitalizację parku Chrobrego, modernizację budynków oświatowych i boisk szkolnych, w tym jednej z najnowocześniejszych w kraju areny lekkoatletycznej. Ponadto wybudowano kanalizację deszczową, wyremontowano wiele kilometrów dróg i chodników i zrewitalizowano Dom Pamięci Żydów Górnośląskich.
 
– Po latach przemyślanych inwestycji Gliwice dysponują bardzo nowoczesną infrastrukturą. Miasto rozwija się harmonijnie, realizujemy inwestycje, które stymulują lokalną gospodarkę oraz stale podnosimy jakość życia.  Gliwice są miastem, w którym dobrze się żyje i pracuje. A dzięki rozsądnemu planowaniu, zajmując od lat najwyższe miejsca w rankingach inwestycyjnych, zachowujemy bardzo dobrą kondycję finansową, mamy niskie zadłużenie i stać nas na dalszy dynamiczny rozwój  – mówi prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.
 
Ranking został przygotowany przez prof. Pawła Swianiewicza i dr Julitę Łukomską z Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Pod uwagę wzięto całość wydatków majątkowych poniesionych w ostatnich trzech latach (2015–2017).
 
– W ten sposób chcemy uniknąć dużych, chwilowych wahań wskaźnika będącego podstawą rankingu. Wydatki inwestycyjne, zwłaszcza w mniejszych jednostkach, cechują się znaczną cyklicznością. W poszczególnych latach mogą być bardzo wysokie, co wiąże się z realizacją ważnej inwestycji, by potem spaść do znacznie niższego poziomu – tłumaczy autor rankingu, prof. Paweł Swianiewicz.
 
Pełny ranking dostępny jest na stronie www.wspolnota.org.pl.
(źródło: gliwice.eu)