WinampSŁUCHAJ ONLINE
Sekretariat: (32) 238 87 47 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

17.01.2018Znieważyli Miejsce Pamięci - jest wyrok w Oświęcimiu

Sąd Rejonowy w Oświęcimiu wydał dziś wyrok w sprawie 12 osób, które w marcu 2017 roku rozebrały się do naga na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Wszyscy oskarżeni byli o znieważenie miejsca pamięci – dwójka z nich także o zabicie jagnięcia pod historyczną bramą z napisem "Arbeit macht frei". Jak przekonywali podczas procesu oskarżeni - ich protest miał charakter antywojenny.

Adam B. organizator protestu, który zabił jagnię skazany został na półtora roku więzienia. Drugiego z organizatorów akcji Mikitę V. skazano na 14 miesięcy więzienia. Sąd zakazał im także posiadania zwierząt przez 10 lat. Obaj muszą wpłacić rekompensatę na rzecz Ogólnopolskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. W uzasadnieniu sąd podkreślił, że Adam B., i Mikita V., zabili jagnię ze szczególnym okrucieństwem. Adam B., wymierzył mu 15 ciosów nożem.

Sąd wymierzył grzywnę w wysokości ponad 10 tysięcy złotych trzem innym oskarżonym. Siódemkę pozostałych skazano na prace społeczne – po 32 godziny miesięcznie. Wyrok jest nieprawomocny.