WinampSŁUCHAJ ONLINE
Sekretariat: (32) 238 87 47 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

15.10.2019"Jesteśmy wśród was !" święto niewidomych w Katowicach

Dziś Dzień Białej Laski,  który ma przypominać i zwracać uwagę na niewidomych w przestrzeni publicznej. Z tego powodu  w hali katowickiego dworca odbył się flash mob w wykonaniu osób niewidomych. 

Krótkie niespodziewane wydarzenie mające skupić wokół siebie tłum czyli flash mob. Zoranizowany został z udziałem osób niewidomych i odbył się pod hasłem "Jesteśmy wśród was". Mówi Krzysztof Mączyński - prezes fundacji "Ważne Miejsce".

Plik dźwiękowy: mm_zachowanie.mp3

Dlatego jeśli widzimy, że niewidomy porusza się pewnie - nie należy mu przeszkadzać. A jeśli już chcemy pomóc - pytajmy ! 

Plik dźwiękowy: mm_zapytac.mp3

Mówi niewidoma -  Bożena Cisowska i dodaje,  że jeśli niewidoma osoba nie chce przyjąć naszej pomocy, nie należy nalegać. Jednak  przy kolejnej  okazji znów pytać, bo są sytuacje w których ta pomoc jest  potrzebna.

Są takie dwie sytuacje kiedy potrzebujemy pomocy. Wtedy kiedy spadnie śnieg i podczas wsiadania do autobusu - mówi niewidoma Bożena Cisowska 

Plik dźwiękowy: mm_sytuacje.mp3

Dlatego chcąc pomóc  przy wsiadaniu do autobusu można np. położyć rękę osoby niewidomej na oparciu. Jeśli znalazła się sama w mieście (bez opiekuna)  oznacza to,  że samodzielnie porusza się w przestrzeni publicznej i potrafi samodzielnie usiąść.
Warto więc pamiętać żeby pomagajac - robić to umiejętnie.