WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

24.01.2019Jak przeklinali nasi przodkowie?

Galeria Wili Caro w Gliwicach
 
Przekleństwa, obelgi, bluźnierstwa, wulgaryzmy nie są domeną wyłącznie współczesnego języka. W epoce staropolskiej przeklinano na potęgę, a najbardziej znane polskie słowo na „k” było używane nie rzadziej niż na współczesnej polskiej ulicy. Co ciekawe za nazwanie dziewczęcia… „kobietą” także można było tęgo oberwać! O tym wszystkim, bez przekleństw, opowie dr Sebastian Adamkiewicz. Na szósty wykład w ramach cyklu Młodzi badacze kontra historia zaprasza  Willa Caro w piątek 25 stycznia 2019 o godz. 17.00.
 
O prowadzącym:
 
Sebastian Adamkiewicz – członek redakcji portalu Histmag.org, doktor nauk humanistycznych, asystent w dziale historycznym Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, współpracownik Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii, współzałożyciel i członek zarządu Fundacji Nauk Humanistycznych. Zajmuje się badaniem dziejów staropolskiego parlamentaryzmu oraz kultury i życia elit politycznych w XVI wieku.
 
Cykl Młodzi badacze kontra historia daje okazję do spotkania z przeszłością, dla której zazwyczaj brakuje miejsca w szkolnym podręczniku. Młodzi naukowcy, dziennikarze i  pasjonaci stawiają nie zawsze wygodne, a czasem wręcz kontrowersyjne pytania. Podczas kolejnych wykładów opowiedzą m.in. jaką rolę w życiu Kazimierza Wielkiego odegrały kobiety oraz z czego śmiano się w średniowieczu. Spotkania w ramach cyklu prowadzi Kamil Kartasiński, historyk Muzeum w Gliwicach.