WinampSŁUCHAJ ONLINE
Sekretariat: (32) 238 87 47 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

06.03.2019Cieszyn: Andersen spotyka Chopina? "Oto moja baśń..."

 

Biblioteka  Miejska w Cieszynie zaprasza uczniów szkół podstawowych do Teatru im. A. Mickiewicza w Cieszynie na widowisko baletowo-muzyczne pt. „OTO MOJA BAŚŃ …” w wykonaniu Teatru Tańca Marioli Ptak z muzyką na żywo w wykonaniu Zespołu „Małe instrumenty” z Wrocławia. Bezpłatne bilety na spektakl dostępne będą od 11 marca br. w Oddziale dla dzieci Biblioteki Miejskiej w Cieszynie, przy ul. Głębokiej 15 (parter). Liczba miejsc ograniczona!

 

„Oto moja baśń…” to spektakl podzielony na osiem części - osiem fragmentów baśni H. Ch. Andersena. Każda z nich składa się z krótkiej animacji oraz dłuższej sceny baletowo-teatralnej. Rozbudowane sceny baletowe, przenoszące widza do barwnego i roztańczonego świata baśni, poprzedzane są animacjami z Andersenem w roli głównej. Pisarz wycina z papieru wymyślonych przez siebie bohaterów, którzy „ożywają” na naszych oczach!

Warstwę muzyczną widowiska stanowią utwory F. Chopina zagrane na żywo przez zespół „Małe Instrumenty” z Wrocławia na trzydziestu fortepianach zabawkach (tzw. toy piano), doskonale współgrających z dynamiczną choreografią i scenografią widowiska. Już teraz można uchylić rąbka tajemnicy - w ostatniej animacji nastąpi symboliczne spotkanie dwóch mistrzów: Andersena i Chopina. Andersen (literat) i Chopin (muzyk) w rzeczywistości nie mieli okazji się poznać, choć wiele ich łączyło - obaj byli symbolami tej samej epoki i reprezentowali podobne tęsknoty, charakterystyczne dla swoich czasów. Poprzez interdyscyplinarne działania artystyczne pragniemy odczytać ich dzieła współcześnie. Istotne są dla nas konfrontacje: Andersen-Chopin, literatura-muzyka, współczesność-przeszłość, dziecko-dorosły.

Po spektaklu zapraszamy do wspólnej dyskusji, w której udział wezmą Bogusława Sochańska – dyrektor Duńskiego Instytutu Kultury w Warszawie oraz Paweł Romańczuk – autor projektu „Małe instrumenty grają Chopina”. Zachęcamy do zadawania pytań naszym Gościom. Dyskusję poprowadzi Alicja Czauderna.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Obywa się pod Patronatem Honorowym Burmistrza Miasta Cieszyna. 

Wydarzeniu medialnie patronuje Radio CCM.


Źródło: Biblioteka Miejska w Cieszynie