WinampSŁUCHAJ ONLINE
Sekretariat: (32) 238 87 47 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

23.07.2019Umowa na modyfikację czołgów T-72 podpisana w Gliwicach

22 lipca w Zakładach Mechanicznych „BUMAR – ŁABĘDY” S.A. podpisano umowę na remont czołgów T-72 z modyfikacją. Kontrakt o wartości prawie 2 mld zł pozwoli na utrzymanie ponad 1000 miejsc pracy w zakładzie i spółkach zależnych oraz stabilną pracę BUMAR-u przez najbliższe 6 lat.

Konsorcjum PGZ S.A., wspólnie z wchodzącymi w skład Grupy PGZ Zakładami Mechanicznymi „BUMAR -ŁABĘDY” S.A. oraz WZM S.A. prowadziło negocjacje w sprawie modyfikacji czołgów T-72, użytkowanych przez Wojsko Polskie, których efektem jest umowa z 1. Regionalną Bazą Logistyczną w Wałczu. Gliwicka Spółka jest producentem ciężkich pojazdów gąsienicowych o przeznaczeniu wojskowym i cywilnym. Posiada ponad 65-letnie doświadczenie w zakresie produkcji, modernizacji i remontów sprzętu pancernego. 

Prezes PGZ Witold Słowik ocenił, że podpisany w poniedziałek kontrakt daje zakładom nowy impuls rozwojowy. Kontrakt na modernizację T-72 ma uchronić gliwicki zakład przed ryzykiem utraty płynności finansowej i pozwolić na odbudowywanie "kompetencji czołgowych". Przypomniał, że końcu lat 90. trwały prace nad budową polskiego czołgu nowej generacji, które jednak zostały zaniechane.  – W chwili obecnej stoimy na progu rozpoczęcia prac nad stworzeniem nowego polskiego czołgu  – powiedział prezes PGZ.

Umowa o wartości 1,75 mld zł przewiduje realizację usługi remontowej i unowocześnienia czołgów przez krajowy przemysł zbrojeniowy w latach 2019-2025. Pojazdy będą w Gliwicach remontowane oraz wyposażane w nowoczesne przyrządy celownicze, nawigacyjne, obserwacyjne, a także w nowoczesną łączność cyfrową.

W uroczystym podpisaniu umowy w Gliwicach wzięli udział premier Mateusz Morawiecki oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

 

źródło: www.bumar.gliwice.pl