WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

15.07.2019B-B: Przepyszną kawę z sercem podają niepełnosprawni. Tylko tutaj!

 

W Bielsku-Białej powstała kawiarnia, w której klientów obsługują młode osoby niepełnosprawne intelektualnie. Jedyna taka na południu regionu. Pomysł rodziców spisano w projekt, który zyskał dofinansowanie unijne. W dniu otwarcia Klubokawiarnię „PERSPEKTYWA” odwiedził nasz reporter.

Przytulny lokal na rogu ulic Słowackiego i Nad Niprem. Teraz bez problemu można tu wjechać wózkiem, jest pochylnia i toalety dla niepełnosprawnych. Jeszcze pół roku temu był tylko grzyb i odparzone tynki – mówi Agnieszka Łaś, prezeska Fundacji Wspólnym Szlakiem z Bielska-Białej:

Plik dźwiękowy: Las.mp3

Rodzice samo wynosili gruz, pomagali wolontariusze i profesjonalni budowlańcy. Niepełnosprawna młodzież przeszła kursy obsługi, teraz podaje kawę i desery – na razie jeszcze z pomocą działaczy Fundacji, ale docelowo – samodzielnie, mówi Norbert Mrowicki z zarządu Fundacji:

Plik dźwiękowy: Norbert.mp3

Lada, dekoracje i kasa fiskalna. Troje podopiecznych i koordynator. Nie myślą o konkurencji, zyskach, biznesplanach. Tutaj po prostu mogą być sobą, zarabiają na siebie i czują się potrzebni:

Plik dźwiękowy: Adrian.mp3

Plik dźwiękowy: jakub.mp3

W pierwszym dniu otwarcia klienci zamówili kilkadziesiąt kaw, ciastek i deserów – jak podkreślają – w naprawdę symbolicznych cenach. Trzeba jedynie pamiętać, że nie ma jeszcze terminala do płatności „plastikiem”, a kawy nie przynoszą „migiem”, za to – gorącą i z uśmiechem:

Plik dźwiękowy: klien.mp3

Kawiarnię Perspektywa można odwiedzić od wtorku do niedzieli, od 10:00 do 20:00.

Czy lokal wytrzyma konkurencję? Czy w Bielsku jest miejsce dla takiej kawiarni z duszą? Dla ludzi, którzy mimo swoich ograniczeń udowadniają, że są potrzebni?

To już zależy od klientów.

 

Projekt kawiarni „PERSPEKTYWA” powstał 2 lata temu przy udziale Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej przy Bielskim Stowarzyszeniu Artystycznym „Teatr Grodzki”. Lokal na starówce przekazało Miasto Bielsko-Biała.