WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

23.09.2019Trwa Tydzień Urologii

 
Dziś rozpoczynamy się tegoroczny Tydzień Urologii. To dla lekarzy dobra okazja, aby przybliżyć pacjentom kwestie związane z układem moczowyma i zachęcić do regularnego badania się oraz szansa dla pacjentów do konsultowania swoich wątpliwości z ekspertami.
 
Co dziesiąty Polak cierpi  na przewlekłą chorobę nerek. Poważne problemy z nerkami i układem moczowym może mieć nawet 4 mln osób, ale większość z nich nawet nie domyśla się, że choruje. Lekarze biją na alarm. Statystyki nie pozostawiają złudzeń -edukacja w tym obszarze jest potrzebna. Początkom problemu z układem moczowym można zapobiec, bo bardzo duże znaczenie i wpływ na nasz oragnizm, także i w tym przypadku ma właściwa dieta  i odpowiednie nawodnienie mówi dr n. med.  Jan Kawecki ordynator oddziału urologicznego i dyrektor Szpitala Specjalistycznego  im. prof. Michałowskiego w Katowicach.
 
Plik dźwiękowy: mm_urolog.mp3
 
Gdy jednak podejrzewamy, że problem z układem moczowym może być poważniejszy powinniśmy zacząć od wizyty u lekarza żeby opisać objawy jakie nam towarzyszą. Lekarz wówczas powinien zlecić badania, mówi doktor Jan Kawecki.
 
Plik dźwiękowy: mm_badania.mp3
 
Konieczne, bo dzięki niemu można wykryć początki nowotworu.   Na raka prostaty każdego roku w Polsce umiera 5 tys. mężczyzn. To drugi pod względem zachorowań i trzeci pod względem śmiertelności nowotwór złośliwy w tej grupie. 
 
Fot. pixabay