WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

25.02.2019Sopotnia Wielka: "Astronomowie" posadzą rośliny... z tej ziemi. Sferyczny ogród badawczy

Młodzi astronomowie ze Stowarzyszenia Polaris – OPP w Sopotni Wielkiej tym razem zamiast pod kopułę obserwatorium na dachu miejscowej szkoły, zapraszają młodzież szkolną (od klas IV SP wzwyż) do eksperymentów… ogrodniczych. Pod sferyczną kopułą posadzą rośliny jadalne, które będą uprawiać i obserwować.

Już w najbliższy wtorek o godz. 14:00 w Sali Wielofunkcyjnej przy Obserwatorium Astronomicznym Stowarzyszenia POLARIS – OPP w Sopotni Wielkiej, odbędzie się pierwszy po feriach zimowych wykład z cyklu prelekcji nt. rodzajów i gatunków roślin jadalnych jak i sposobów ich uprawy. Prelegentem będzie jeden z członków grupy inicjatywnej realizującej projekt pt. „Sferyczny ogród badawczy”, będący wieloletnim pasjonatem tematyki rolnictwa tradycyjnego i ekologicznego, kończący swoją naukę w Zespole Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Żywcu-Moszczanicy. Udział zarówno w prelekcjach jak i projekcie jest bezpłatny i otwarty dla każdego chętnego.

Jak informuje Stowarzyszenie: "Projekt realizowany jest w ramach konkursu Lokalnych Inicjatyw Społecznych firmy Żywiec Zdrój S.A. pt. "Sferyczny ogród badawczy". Będzie on się toczył na terenie Sopotni Wielkiej, ale do udziału zaproszone moga czuć się także osoby zainteresowane z innych miejscowości ościennych jak i turyści (możliwość zwiedzania atrakcji od maja 2019 roku). Projekt ten to najbardziej nietypowa realizacja Stowarzyszenia POLARIS – OPP w ostatnich latach. Po raz pierwszy bowiem w historii, pojawi się stały habitat badawczy, będący swoistego rodzaju "egzo-sferą" albo raczej małym ogrodem botanicznym pod trwałą konstrukcją w kształcie półkuli. Pod nią prowadzona będzie ekologiczna uprawa roślin, którą realizować będzie grupa młodzieży lokalnej z pomocą wolontariuszy. Takiego przedsięwzięcia na tym terenie jeszcze nie było...

W ramach projektu organizatorzy przewidują założenie innowacyjnej plantacji jadanych upraw pod szklarnią o kształcie sferycznym - ma to zachęcić do udziału młodzież lokalną oraz do prowadzenia tam eksperymentów i doświadczeń. To właśnie młodzież od samego początku jest zaangażowana do przygotowania miejsca pod uprawę, siewów wiosennych, analizy wzrostu, aż do zbioru plonów, a nawet chwilowego zamieszkania pod swoistą kopułą . Odbędą się także wykłady i prelekcje specjalistów na temat ekologicznego rolnictwa oraz konkurs dla uczestników, którzy będą najbardziej systematyczni w swoich uprawach."

Rekrutacja do projektu została już rozpoczęta. Cały czas można się zgłosić zarówno osobiście w siedzibie Stowarzyszenia, jak również za pośrednictwem poczty elektronicznej. Warunkiem udziału jest systematyka spotkań i pielęgnacji własny upraw pod sferycznym namiotem, a także złożenie odpowiedniej dokumentacji projektowej, której komplet można otrzymać do wypełnienia na miejscu. Szczegóły na stronach internetowych Stowarzyszenia i profilu społecznościowym.

 

 

Źródlo: Stowarzyszenie POLARIS – OPP w Sopotni Wielkiej; foto: pixabay