WinampSŁUCHAJ ONLINE
Sekretariat: (32) 238 87 47 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

07.11.2019Cieszyn: Gdy pacjent atakuje ratownika. Strażnicy więzienni szkolili załogi karetek pogotowia

Funkcjonariusze Służby Więziennej z Zakładu Karnego w Cieszynie w dniach 05 – 06 listopada br. przeprowadzili szkolenie z zakresu radzenia sobie z napaściami i agresją pacjentów dla grupy pracowników Cieszyńskiego Pogotowia Ratunkowego.

W dwudniowym szkoleniu, które odbyło się na sali Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Cieszynie, uczestniczyła łącznie kilkunastoosobowa grupa ratowników medycznych z zespołów ratownictwa medycznego z Cieszyna, Strumienia, Skoczowa, Zebrzydowic, Istebnej i Wisły.

Bezpieczeństwo w pracy

Celem szkolenia było przekazanie wiedzy i umiejętności z zakresu radzenia sobie z agresją werbalną i co raz częściej  agresją fizyczną trudnych pacjentów. Szkolenie poprowadzili funkcjonariusze ZK Cieszyn por. Waldemar Frolik oraz st. sierż. Krzysztof Bury, którzy podzielili się swym bogatym doświadczeniem zawodowym i praktycznymi umiejętnościami pracy z agresywnymi podopiecznymi. 

Praktyka przede wszystkim

Zajęcia podzielone były na dwie części. W pierwszym etapie uczestnicy zapoznali się z zasadami rozładowywania, niwelowania sytuacji stresowych i napięć oraz technikami samoobrony przed agresją fizyczną. W drugiej części, które odbywało się w karetce pogotowia, szkolenie polegało na praktycznym projektowaniu bezpiecznego miejsca pracy oraz ćwiczeń z technik obrony i zasad wzajemnej asekuracji i współpracy w trakcie wykonywania czynności ratowniczych.

Szkolenie zakończyło się wzajemnym zapewnieniem o dalszej współpracy szkoleniowej z zakresu praktycznych umiejętności niwelowania zagrożeń występujących podczas pracy.

 

Tekst i foto: por. Tomasz Głasek, Zakład Karny w Cieszynie