WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

18.09.2019Dziesiąta rocznica katastrofy na kopalni Wujek - Śląsk

Mija 10 lat od katastrofy w kopalni Wujek - Śląsk. Od wybuchu metanu zginęło wtedy 20 górników. 34 zostało rannych w tym 25 ciężko.

Uroczystości w Rudzie Śląskiej

Dziś w Rudzie Śląskiej odbyły się uroczystości upamiętniające tamto wydarzenie. Najpierw msza św. w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach. Później złożono kwiaty i zapalono znicze przed pomnikiem upamiętniającym ofiary.

10 lat temu…

18 września 2009 roku, około godziny 10.10 doszło do wypadku na poziomie 1050 metrów. Podczas wybuchu metanu i później w strefie zagrożenia znajdowały się 222 osoby. 12 górników zginęło na miejscu, 8 w szpitalach. W Rudzie Śląskiej ogłoszono wtedy żałobę, która trwała tydzień.

Po wybuchu na miejscu zaczęły się pojawiać ekipy pogotowia. W pierwszej karetce był dr. Michał Świerszcz, który tak wspomina nam początek akcji sprzed 10 lat.

Najpierw zaczęło się od wezwania, że jest górnik poparzony na Kopalni Wujek Śląsk. Została zadysponowana jedna karetka. Pojechaliśmy tam na sygnale. Na miejscu spokój, bramy pozamykane. Znaleźliśmy kogoś, żeby nam otworzył. W końcu ktoś zaprowadził nas na miejsce i wtedy zaczęło się nasze wielkie zaskoczenie. Wtedy się okazało, że zamiast jednego poszkodowanego na tej łaźni było już kilkanaście osób i do w bardzo ciężkim stanie. Wszyscy mieli potężne oparzenia większości powierzchni ciała.

Płomienie i wysoka temperatura

Wybuch trwał nie dłużej niż półtorej sekundy. Górników zabiła wysoka temperatura sięgająca tysiąca stopni Celsjusza, płomienie, podmuch i atmosfera, która nie nadawała się do oddychania. Lekarze na miejscu, w łaźni ratowali tych którzy przeżyli, mówi Świerszcz.

Przede wszystkim opatrywanie ran i zabezpieczenie tego pacjenta do dalszego transportu. Pacjenci, którzy byli najciężej poszkodowani z poparzeniami dróg oddechowych na początku chodzili… to byli pacjenci chodzący. Ale po zajrzeniu w jamę ustną było widać, że tam jest czarno. Należało tych pacjentów zaintubować i przygotować do transportu. Nasze działanie było przede wszystkim przeciwbólowe i zabezpieczające, czyli opatrunki i transport dalej do jednostek specjalistycznych, gdzie tam im dopiero zaczynała być udzielana pierwsza pomoc i dalsze leczenie.

Cała rozmowa Grzegorza Biernackiego z dr Michałem Świerszczem

Plik dźwiękowy: drmichalswierszcz.mp3

Wyniki śledztwa i naruszenie przepisów kopalni 

Eksperci, którzy prowadzili śledztwo w sprawie tragedii ustalili, że urządzenia pod ziemią były w złym stanie technicznym, chodnik był nieodpowiednio wietrzony i w końcu w wyrobisku przebywało zbyt wiele osób. Likwidacja czterech szybów 31 stycznia 2018 rozpoczęły się działania prowadzące do likwidacji czterech szybów oraz wyrobisk dołowych. Prace związane z szybami rozpoczną się w roku 2020, ich zakończenie przewidywane jest na połowę roku 2021. Obecnie trwają prace projektowe – przygotowawcze do przetargów, a także usuwanie kolejnych budynków na powierzchni.

(srksa gb)

fot: UM Ruda Śląska