WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

15.02.2019B-B: Termos-gigant. Po dwie filiżanki wody dla każdego mieszkańca Polski

 

Bielsko-Biała szczyci się jednym z czterech największych w kraju…termosów. Jest w nim tyle wrzątku, że wystarczy na dwie filiżanki kawy dla każdego mieszkańca naszego kraju - zapewnia Zakład Wytwórczy Bielsko-Biała Spółki Tauron Ciepło, do którego należy termos-gigant.

 

Akumulator ciepła bo tak nazywa się urządzenie to wysoki na 65 i szeroki na 21 m walcowaty budynek przy bielskiej ciepłowni na ulicy Żywieckiej. Z daleka widzi go każdy ale mało kto zdaje sobie sprawę z jego przeznaczenia. Akumulator ciepła magazynuje gorącą wodę jest  bezpośrednio podłączony do systemu ciepłowniczego miasta. Pozwala zgromadzić nadmiar ciepła w dzień i dostarczać go miastu nocą gdy jest najzimniej. Co ważne, zatrzymuje ciepło nawet poza sezonem grzewczym. Od czerwca do listopada temperatura zgromadzonej w nim wody spada zaledwie o 3 stopnie. Jak informuje spółka Tauron Ciepło, takie urządzenie zapewnia ciągłość dostaw dla mieszkańców i obniża koszty pracy turbiny i kotła bloku ciepłowniczego. Mieści 20 tys. metrów sześciennych wody. 

 

Nowoczesny ekologiczny kompleks grzewczy spółki Tauron Ciepło wzniesiono obok przestarzałych kominów bielskiej ciepłowni i uruchomiono w 2013 roku. System potrafi wytworzyć 106 MW ciepła. Kosztował ponad 600 mln zł. 


Źró
dło: tauron.pl