WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

07.10.2019Warzywo jesieni... dynia!

 
Od kilku lat nie jest już tylko ozdobą. Z jej  udziałem  gotujemy zupy,  pieczemy ciasta czy pijemy kawę z jej  aromatem.  Dynia - bez cienia wątpliwośći to najmodnieje warzywo jesieni !
 
Sadzimy ją od końca maja do połowy  lipca. Duże, dojrzałe dynie zbieramy od sierpnia do listopada. Najbardziej znane to te najsmaczniejsze i najwygodniejsze w przyrządzeniu czyli dynia hokkaido ( której nie musimy nawet obierać ) czy dynie piżmowe ale  także te najładniejsze czyli dynie ozdobne. Mówi Janusz Mucha od 20 lat  właściciel gospodarstwa ekologicznego w gmienie Wielowieś. 
 
Plik dźwiękowy: mm_dynie.mp3
 
Dynia jest też warzywem,  które można bardzo długo przechowywać - nawet do 4 miesięcy. Nie ma to wpływu na jej jakość. Pomijając  jej walory smakowe, jest równiez zdrowa - zawiera  beta karoten  i wiele innych składników odżywczych. Jest też niskokaloryczna! A przyrządzać można ją na wiele różnych sposobów,  zarówno na słono jak i na słodko. 
 
Plik dźwiękowy: mm_potrawy.mp3
 
Teraz jest moda na eko. Dzięki tej modzie  dynie stały się  popularne. Od 10 lat cieszą się coraz większym zainteresowaniem 
 
Plik dźwiękowy: mm_popularnosc.mp3
 
Dynie polecaja się  jesienią zarówno w kuchni jak i jako ozdoba.  Możecie je  znaleźć np. u Pana Janusza w miejscowości Sieroty w gminie Wielowieś przy najbardziej jesiennej ulicy Kasztanowej 3.