WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

26.02.2019Ministerstwo Obrony Narodowej wycofało się z kontraktu z Bumarem - Łabędy na modernizację czołgów T-72!

dziennikzachodni.pl
 
Ministerstwo Obrony Narodowej wycofało się z podpisania kontraktu na gruntowną modernizację czołgów T-72. Kontrakt był ogromną szansą dla Bumaru-Łabędy. Zakład liczył na rozwój technologiczny i co za tym idzie przerwanie trwającej od lat stagnacji. Nadzieja na jakiekolwiek zmiany została unicestwiona. Jej miejsce zastąpił niepokój o przyszłość zakładu i miejsc pracy. Jeszcze 10 lat temu firma zatrudniała około 3 tys. osób. Na ten moment załoga liczy blisko 850 pracowników.
 
Plik dźwiękowy: JB_bumar2.mp3
 
Mówił Zdzisław Goliszewski, przewodniczący Solidarności w Zakładach Mechanicznych Bumar-Łabędy w Gliwicach. Jeszcze pod koniec 2018 roku wszystko było pewne. Rozmowy pomiędzy MON i Bumarem-Łabędy wskazywały na podjętą już ostateczną decyzję o kontrakcie na modernizację ponad 300 czołgów z rodziny T-72. Do uzgodnienia był jedynie zakres prac, których głównym wykonawcą miał być właśnie zakład z Gliwic.
 
Modernizacja miała obejmować m.in. wprowadzenie technologii cyfrowych do systemów obserwacji, łączności i kierowania ogniem, zaawansowanych systemów ochrony przeciwminowej i balistycznej, czy wymianę armat na bardziej nowoczesne. Wszystkie te działania zapewniłyby Bumarowi-Łabędy zarówno przychody i stabilną pracę, jak i rozwój, na którym tak bardzo zależy zakładowi. Na ten moment wykonuje jedynie bieżące remonty dla wojska, które nie rozwijają , a jedynie pozwalają firmie przetrwać. 
 
W styczniu 2019 roku okazało się, że program gruntownej przebudowy i unowocześnienia czołgów T-72 zostaje wstrzymany przez MON, a nowy plan resortu ma zakładać tylko i wyłącznie remont tych jednostek. Co więcej, umowę na wykonanie remontu czołgów podpisano z Polską Grupą Zbrojeniową, do której należy gliwicki zakład. Prace zostaną więc przydzielone również innym zakładom.