WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

15.01.2019Narciarze odnalezieni. To niemal cud. Nocna akcja GOPR-u pod Pilskiem.

 

O ogromnym szczęściu, niemal o cudzie  - mogą mówić dwaj młodzi narciarze, którzy zgubili się wczoraj  pod Pilskiem w Beskidzie Żywieckim. Poza zasięgiem telefonów nie mogli wezwać pomocy, nie mieli nawet oświetlenia. Z prowizorycznej jamy w śniegu, w której próbowali rozpalić ognisko wydobyli ich Goprowcy – w ostatniej chwili. Pięć minut później na to miejsce runęło drzewo.

 

Kilkoro młodych narciarzy-skiturowców wybrało się na Pilsko. Dwaj z nich odłączyli się od grupy i zgubili drogę. Zaginieni nie mieli żadnych świateł, byli poza zasięgiem telefonów. Jak igły w stogu siana, brnąc na nartach szukało ich czterdziestu beskidzcy goprowcy w ciemności, silnym wietrze i gęsto padającym śniegu, który łamał drzewa tarasując drogę. Po kilkunastu godzinach poszukiwań dwóch zmarzniętych i przemoczonych narciarzy odnalazł patrol GOPR w prowizorycznej jamie w śniegu, w której zagubieni próbowali przeczekać noc rozpalić ognisko. Spalili gogle i kask narciarski, ale ogień zgasił padający śnieg. Odnalezieni  byli przemoczeni i zmarznięci, ale bez większych urazów. Dostali odzież i koce, częściowo o własnych siłach wyszli ze swojej kryjówki. Mieli szczęście. Pięć minut później na to miejsce pod naporem śniegu zwaliło się ogromne drzewo.

Życiu i zdrowiu poszkodowanych nie grozi już żadne niebezpieczeństwo. W akcji brały udział wszystkie dostępne siły Beskidzkiej Grupy GOPR i służby słowackie.
GOPR przypomina – warunki w Beskidach są ekstremalnie trudne, a wyższe partie gór niedostępne. Odradza się wszelkich wycieczek w góry.

 

Źródło:  BG GOPR Fb