WinampSŁUCHAJ ONLINE
Sekretariat: (32) 238 87 47 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

13.02.2019„Dizajn i sąsiedztwo” – już niebawem 14. Urodziny Zamku Cieszyn

„Sąsiedztwo” - to hasło tegorocznych Urodzin Zamku. Niekoniecznie odczytywane w kontekście polsko-czeskich relacji, co wydawałoby się naturalne z racji przygranicznej lokalizacji Cieszyna.
Ciekawe, co to słowo teraz oznacza? Już nie pożyczamy od sąsiada przysłowiowej soli, więc o wiele trudniej budować nam sąsiedzkie relacje. Bywa, że bliżej nam do kogoś na drugiej półkuli, z kim łatwiej wejść w relacje bez zobowiązań. A przecież wiemy, że bycie częścią wspólnoty jest niezbędne do dobrego życia. Dlatego na Zamku można będzie porozmawiać o tym, jak projektanci i architekci pomagają budować dobre sąsiedztwa. 

Organizatorów spotkania frapuje też pytanie o to, dlaczego sąsiedztwo najczęściej ograniczamy do ludzi? Przecież to kategoria dużo szersza – sąsiadujemy z gniazdem jerzyków, plutonem mrówek, szczęściarze nawet z… lasem. Tym, którzy mają mniej szczęścia, trafia się dymiący komin sąsiada. Sąsiedztwa bywają trudne, niechciane, jak chociażby to, gdy na Wzgórzu Zamkowym rezydują bezdomni... Jedno jest pewne – sąsiedztwo zaczyna się od spotkania. Na takie spotkanie Zamek Cieszyn zaprasza już w dniach od 1. Do 3 marca br.

Gośćmi Urodzin Zamku będą m.in: Szymon Hołownia, dziennikarz i publicysta, felietonista, założyciel fundacji Kasisi i Dobra Fabryka; Jane Penty, projektantka, badaczka i edukatorka, twórczyni Wydziału Projektowania Zrównoważonego w Central St. Martin College of Art and Design in London; Marina Haemmerle, architektka oraz Renata Breuss, historyczka sztuki, wykładowczyni projektowania na Vorarlberg University of Applied Sciences.

Szczegóły na stronach internetowych Zamku Cieszyn.


Źródło: materiały prasowe i fotoarchiwum Zamku Cieszyn