WinampSŁUCHAJ ONLINE
Sekretariat: (32) 238 87 47 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

13.12.2019Gorąco w gliwickiej fabryce Opla! Konflikt na linii związkowcy - dyrekcja zakładu

Napięta atmosfera w Gliwickim Oplu. Związki zawodowe przeprowadzają tak zwane masówki, informując w ich trakcie pracowników, o zagrożeniach płynących z trwających przekształceń w firmie.

Jak zawsze w takich sprawach medal ma dwie strony. Tak jest i tutaj. Związki domagają się rozmów z zarządem firmy. Wysyłają też żądania do europejskich władz koncernu PSA - czyli firmy która jakiś czas temu przejęła Opla. Związkowcy chcą gwarancji pracy i utrzymania dotychczasowych warunków zatrudnienia. Firma z nami niczego nie konusltuje i nie rozmawia, mówi Mariusz Król, przewodniczący Solidarności w Oplu. 

Plik dźwiękowy: opel8.mp3

Domagamy się przede wszystkim spisania porozumienia dotyczącego przejęcia pracowników naszego zakładu przez budowaną obecnie fabrykę samochodów dostawczych z zachowaniem ciągłości zatrudnienia i dotychczasowych warunków pracy i płacy, czyli zgodnie z polskim Kodeksem pracy. Jeśli nasze żądania nie zostaną spełnione, jesteśmy gotowi bronić naszych miejsc pracy wszelkimi dostępnymi metodami – mówi Mariusz Król, przewodniczący "Solidarność" w Opel Manufacuring Poland.

Obawy są takie:

Plik dźwiękowy: opel11.mp3

Mówi Pani Emilia Huczko- pracownik Opla, ale dopytana czy jest pewna że tak będzie w każdą sobotę w roku, odpowiada:

Plik dźwiękowy: opel12.mp3

Pracodawca z kolei mówi, że wszyscy powinni być szczęśliwi że udało się wręcz wyszarpać projekt, który po kilku chudszych latach da Gliwickiemu Oplowi utrzymanie i prace przez najbliższych 25 lat. Padają też konkretne zapewnienia, które są trochę odpowiedzią na niepokoje wśród niektórych pracowników. Mówi Andrzej Korpak, dyrektor Gliwickiej fabryki Opla. 

Plik dźwiękowy: opel10.mp3