WinampSŁUCHAJ ONLINE
Sekretariat: (32) 238 87 47 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

23.04.2019Od dzisiaj działa w Gliwicach pierwsza jadłodzielnia!

Justyna Błach
 
To już dzisiaj! Otwarcie pierwszej w Gliwicach oraz jednej z pierwszych na Śląsku Jadłodzielni.  Niepotrzebne nam, ale wciąż dobre jedzenie możecie oddać na parkingu GCOP przy ul. Barlickiego 3. 
 
W Polsce co roku marnuje się 9 mln ton żywności, z czego 2 mln w naszych domach. Wyrzucamy jedzenie najczęściej dlatego, że przegapiliśmy termin przydatności do spożycia, niewłaściwie przechowujemy żywność albo ugotowaliśmy zbyt dużo lub też  kupione produkty nam nie smakują. Zamiast wyrzucać, wciąż dobre jedzenie możemy przekazać je innym. Do tego właśnie służą Jadłodzielnie. 
 
Pierwszą w Polsce Jadłodzielnię otwarto w maju 2016 roku na wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Dziś w Polsce działa ich kilkanaście. Jadłodzielnie mają najczęściej postać szafek i/lub lodówek, w których każdy może zostawić jedzenie, które ma na zbyciu. I każdy też może po to jedzenie sięgnąć. Nieodpłatnie – na zasadzie dobrej woli i z chęci ocalenia jedzenia przez zmarnowaniem. Możemy tam zanieść paczkę kawy, która nam nie smakuje, słój zupy, której nie jesteśmy w stanie zjeść sami, warzywa i owoce z własnego ogródka, o ile nie mamy czasu i pomysłu na przetwory. Niech posłużą komuś innemu! 
 
Gliwicka Jadłodzielnia powstała przy współpracy m.in. Stowarzyszenia Animatorów Wszechstronnego Rozwoju Młodzieży, Stowarzyszenia Cała Naprzód. Konstrukcja powstała przy ul. Barlickiego 3, na dziedzińcu budynku administrowanego przez Gliwickie Centrum Organizacji Pozarządowych. 
 
Punkt będzie dostępny od poniedziałku do soboty od 6.00 do 21.00.
 
Plik dźwiękowy: JB_jadlodzielnia2.mp3
 
Mówiła Grażyna Grzesik ze Stowarzyszenia Animatorów Wszechstronnego Rozwoju Młodzieży, która będzie czuwać projektem.