WinampSŁUCHAJ ONLINE
Sekretariat: (32) 238 87 47 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

08.01.2019B-B: Bicz na kopciuchy. Straż Miejska wysyła drony

 


Po pierwszym dniu lotów „smogowych dronów” nad Bielskiem jest pierwszy wniosek o ukaranie za palenie w piecu biomasą. Cybernetyczni pomocnicy bielskiej straży miejskiej w walce z niską emisją spalin sprawdzili wczoraj 20 kominów nad prywatnymi posesjami w rożnych częściach miasta.

Urządzenia są dwa. Są bardzo skuteczne. Mówi Sebastian Kufel, kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Profilaktyki Straży Miejskiej w Bielsku-Białej – posłuchajcie:

Plik dźwiękowy: Dron%20www%201.mp3

Jeden, większy sześciowirnikowy dron-szperacz ma kamerę, która przekazując obraz online do operatora pozwala namierzyć kopcące kominy. Wtedy do akcji wkracza mniejszy dron; jego czujniki badają skład elektrochemiczny dymu. Mówi operator drona Zbigniew Gorol z firmy Flytronic z Gliwic – posłuchajcie:

Plik dźwiękowy: Dron%20www%202.mp3

Główne osiedla w Bielsku korzystają z sieci ciepłowniczej. Kontrole kopciuchów dotyczą głównie dzielnic peryferyjnych i kamienic w centrum miasta. W ramach eksperymentu bielska Straż Miejska wynajmuje drony od prywatnej firmy do końca stycznia. Niewykluczone, że kontrole będą kontynuowane do końca sezonu grzewczego.