WinampSŁUCHAJ ONLINE
Sekretariat: (32) 238 87 47 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

29.08.2019Finał remontowego lata w Gliwicach

 
Co dzieje się na dwóch największych placach robót w ścisłym centrum Gliwic – przy ul. Jagiellońskiej i u zbiegu ulic Wrocławskiej, Kłodnickiej i Zimnej Wody? Jak przebiegają prace przy ul. Toszeckiej? 
 
>> Jagiellońska niemal gotowa
 
Ekipy remontowe, które w drugiej połowie maja wróciły na odcinek ul. Jagiellońskiej od skrzyżowania z ulicami Konarskiego i Zabrską do wysokości skrętu w ul. ks. Hlubka, zakończyły swoje zadanie. Na przebudowanym odcinku pojawiły się – przypomnijmy – nowe chodniki, zatoka autobusowa i ścieżka rowerowa. W najbliższych dniach prace skupią się na przygotowaniu oznakowania pionowego i poziomego. – Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, ruch na zmodernizowanym odcinku ul. Jagiellońskiej powinien zostać przywrócony najpóźniej we wrześniu – informuje Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.
 
>> Na Wrocławskiej powstaje nowy most
 
Jego mocno nadwerężony czasem stuletni poprzednik przeszedł do historii – został rozebrany z powodu niedostatecznego stanu technicznego. W jego miejscu rośnie zaś nowy most. Wykonawca robót zakończył już deskowanie przęsła i rozpoczął zbrojenie konstrukcji obiektu. – To najistotniejszy etap prac konstrukcyjnych. Roboty potrwają mniej więcej miesiąc – wyjaśnia rzecznik prasowy ZDM-u.
 
Prace przebiegają terminowo, zgodnie z założonym harmonogramem. Nowy most o konstrukcji ramowej będzie odpowiadał aktualnym normom technicznym, a jego nośność zwiększy się do 50 ton. Szacowane koszty inwestycji to około 9 mln zł, z tego blisko połowę kosztów pokryją środki pozyskane z rezerwy subwencji ogólnej Ministerstwa Infrastruktury. Przewidziany termin zakończenia prac to I kwartał 2020 r.
 
>> Toszecka nabiera nowego kształtu
 
Trwa przebudowa skrzyżowania ulic Toszeckiej (od skrzyżowania z ul. Wojciecha do zjazdu do restauracji McDonald’s), Pionierów i Myśliwskiej. Jeszcze w sierpniu planuje się zakończenie I i II etapu prac, i przerzucenie ruchu na gotowy odcinek Toszeckiej. Od września drogowcy zajmą się ostatnim przeznaczonym do remontu pasem tej ulicy, gdzie wykonane zostaną warstwy jezdni. Przebudowany zostanie również chodnik, kanalizacja deszczowa i oświetlenie uliczne, zabezpieczone zostaną sieci uzbrojenia terenu. Prace planuje zakończyć się w październiku.
 
Po zakończonej przebudowie kierowcy poruszający się ul. Toszecką, dojeżdżając do skrzyżowania, będą mieli do dyspozycji trzy pasy ruchu: dla skręcających w lewo, dla jadących na wprost i osobny dla skręcających w prawo. Przejeżdżający przez skrzyżowanie na wprost będą poruszali się dwoma pasami ruchu, które w miarę oddalania się od krzyżówki zwężą się do jednego. Dzięki zmianom w organizacji ruchu w zdecydowany sposób poprawi się także bezpieczeństwo pieszych. Z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących przy przejściach ułożona zostanie specjalna kostka. Koszt inwestycji to około 6,5 mln zł.
 
 
fot. Mosquidron
źródło: www.gliwice.eu