WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

02.10.2019Krew ciągle jest potrzebna

 
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach zachęca do oddawania krwi. Mimo, że krwi nie brakuje, konieczne jest ciągłe uzupełnianie zapasów. 
 
Kryteria dla dawców krwi wszędzie są takie same. Warunkiem koniecznym, jest pełnoletność czyli ukończone 18 lat. Wiek jest jednak ograniczony i dawcą mogą zostać osoby do 65 roku życia. Jeśli już jesteśmy zdecydowani a nasza decyzja jest przemyślana-  należy zgłosić się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa bądź do ambulansu. Należy zaznaczyć, że nie każdy może dawcą zostać. Konieczna jest  bowiem ocena stanu zdrowia. Żeby oddać krew dla ratowania zdrowia innych, najpierw to my sami musimy być zdrowi. -mówi dr n med. Stanisław Dyląg dyrektor katowickiego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. 
 
Plik dźwiękowy: mm_warunki.mp3
 
Następnie krew jest oddawana na badania diagnostyczne. 
 
Plik dźwiękowy: mm_co%20sie%20dzieje%20z%20krwi%C4%85%20potem.mp3
 
Informacje jakie narastają wokół tematu oddawania krwi często nie są prawdziwe. Najczęstszym z nich jest stwierdzenie , że krwi brakuje.  Tymczasem okazuje się że  ilość pobieranej krwi wzrasta.  
 
Plik dźwiękowy: mm_fejk.mp3
 
Faktem  natomiast jest okresowo zmniejszony stan zapasów krwi. Zazwyczaj dzieje się tak w czasie wakacji. 
 
Plik dźwiękowy: mm_krewwakacje.mp3
 
To właśnie dlatego niezbędnym jest ciągłe pozyskiwanie krwi i uzupełnianie zapasów, bo krwi nadal nie da się po prostu wyprodukować. 
 
Fot. pixabay