WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

29.11.2019Biblioteka w Cieszynie - najlepsza na Śląsku. Wyróżnienie również dla jednej z bibliotekarek

Deszcz nagród spłynął na cieszyńską bibliotekę. Najlepsza na Śląsku w prestiżowym rankingu, zatrudnia bibliotekarkę, którą wyróżniono na Kongresie Bibliotek Publicznych.

 

Tytuł „Najlepszej biblioteki w województwie śląskim” i zaszczytne 7. miejsce w kraju zajęła Biblioteka Miejska w Cieszynie w ogólnopolskim rankingu bibliotek organizowanym przez „Rzeczpospolitą” i Instytut Książki.

28 listopada 2019 r. w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie odbyła się dziewiąta Gala Rankingu Bibliotek 2019. Na uroczystości pojawili się dyrektorzy bibliotek, samorządowcy, przedstawicielce Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wiele znamienitych gości. Sukces cieszyńskiej biblioteki jest wypadkową trzech czynników: władz miasta Cieszyna, które rozumiejąc znaczenie instytucji w środowisku lokalnym łożą środki finansowe na jej utrzymanie, mieszkańców miasta, którzy czytają i korzystają z usług biblioteki, no i wreszcie kreatywnego zespołu pracowników instytucji, którzy potrafią wykorzystać ten potencjał oferując usługi adekwatne do potrzeb lokalnej społeczności.

Ocenie w rankingu podlegały m.in. wielkość księgozbioru biblioteki, zakup nowości wydawniczych, godziny otwarcia biblioteki dla czytelników, udział dotacji podmiotowej dla biblioteki w budżecie gminy, dostęp do nowych mediów, a także takie działania, jak: integracja lokalnej społeczności, promocja czytelnictwa, zaangażowanie bibliotekarzy, którzy podążając z duchem czasu tworzą atrakcyjną dla mieszkańców ofertę usług bibliotecznych, są przewodnikami po cyfrowym świecie oraz wyznaczają kierunki rozwoju swoich placówek.

Zaszczytne wyróżnienia z rąk Krzysztofa Koehlera – wicedyrektora Instytutu Książki i Bogusława Chrabota – Redaktora Naczelnego „Rzeczpospolitej” odebrali Izabela Kula, dyrektor cieszyńskiej biblioteki i Krzysztof Kasztura – I Zastępca Burmistrza Miasta Cieszyna. Burmistrz podziękował pracownikom cieszyńskiej biblioteki za dotychczasową pracę, a także mieszkańcom miasta za ich aktywność. Z kolei Izabela Kula, odbierając zaszczytne wyróżnienie, podziękowała władzom miasta Cieszyna i swoim pracownikom. „Kadra cieszyńskiej biblioteki to niezwykli ludzie, mówiła I. Kula – którzy działając w zwyczajnych okolicznościach potrafią robić rzeczy niezwykłe – dzielą się wiedzą i pomysłami, wspierają w trudnych chwilach, nie zapominając przy tym o świętowaniu sukcesów”. Jednym z nich jest niewątpliwie zajęcie 7. pozycji w ogólnopolskim Rankingu bibliotek organizowanym przez Instytut Książki i “Rzeczpospolitą”.

Z kolei jedną z pracownic Biblioteki w Cieszynie, Ilonę Majewską, doceniono podczas ogólnopolskiego Kongresu Bibliotek Publicznych organizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, na którym najlepsze bibliotekarki nominowane są do prestiżowej Nagrody im. Olgi Rok.,

W tym roku, podczas Kongresu, który odbył się w dniach 26-27 listopada w Fabryce Sztuki w Łodzi wyróżnienie w Konkursie Olgi Rok zdobyła Ilona Majewska, pełniąca funkcję specjalistki ds. edukacji medialnej w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie. W Bibliotece prowadzi Pracownię Multimedialną pracując z wykorzystaniem digital storytellingu, filmu animowanego, prowadzi zajęcia dla młodzieży o wyzwaniach związanych z nowymi mediami (fake newsy, mowa nienawiści, komunikacja), a także zajęcia dla seniorek i seniorów. Lubi łączyć atrakcyjne formy pracy z ważnymi tematami społecznymi. Zachęca dzieci do odkrywania nieoczywistych historii i opowiadania ich za pomocą filmów. Tak powstał „Krokodyl w Cieszynie“, „Filmowa Kronika Kobiet“. Wspólnie z Teatrem w Czeskim Cieszynie prowadzi warsztaty dziennikarskie dla młodzieży. Interesuje się reportażem.

Kapituła Konkursu wzięła pod uwagę, w jakim stopniu doświadczenia Ilony Majewskiej są inspiracją dla innych kobiet, czego mogą nauczyć się od niej inne biblioteki, szczególnie w zakresie pozyskiwania nowych użytkowników i zaangażowania w życie lokalnej społeczności oraz potencjał kandydatki, jako liderki zmian w swoim środowisku. 

 

Źródło: mat pras. Biblioteki Miejskiej w Cieszynie

 

 

 Dyrektor Biblioteki Miejskiej Izabela Kula i wiceburmistrz Cieszyna Krzysztof Kasztura z wyróżnieniami dla najlepszej biblioteki publicznej na Śląsku.


Ilona Majewska, wyróżniona bibliotekarka z Cieszyna