WinampSŁUCHAJ ONLINE
Sekretariat: (32) 238 87 47 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

25.06.2019Spaceruj i poznawaj historię Gliwic

 
Gliwice to ciekawe miasto, w którym można znaleźć średniowieczne zabytki, ślady kultury żydowskiej i wspaniałe obiekty przemysłowe. Od 30 czerwca do 1 września w każdą niedzielę Stowarzyszenie na Rzecz Dziedzictwa Kulturowego Gliwic „Gliwickie Metamorfozy” będzie organizować wyjątkowy spacer historyczny.
 
Zwiedzimy Stare Miasto i budynki związane z rozwojem Gliwic na przełomie XIX i XX w. Podczas jednego ze spacerów poznamy także szlak przemysłu i myśli technicznej. Innym razem wsłuchamy się w echa dawnych wojen. Przemierzając trasę dzieł gliwickich ewangelików, odwiedzimy nie tylko kościoły, ale też cmentarz Hutniczy i dawny Dom Towarzystwa Ewangelickiego. Zobaczymy także liczne w Gliwicach ślady pamiątek kultury żydowskiej i poznamy historię miejskich rzeźb i pomników. Przez dwie niedziele będziemy zgłębiać koncepcję miasta ogrodu. Cały cykl spacerów zakończy się w dzielnicy Zatorze, gdzie spojrzymy na Gliwice oczami literatów, takich jak Horst Bienek czy Adam Zagajewski.
 
Wzorem dla każdej z turystycznych eskapad po Gliwicach jest zeszyt wydanego przez Muzeum w Gliwicach przewodnika „Wycieczki z Wędrowcem”. Szczegółowe informacje są dostępne w kalendarzu na stronie kultura.gliwice.eu, mejlowo (gliwickie_metamorfozy@op.pl) i telefonicznie (601 065 019). Projekt jest dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice. 
 
fot. A. Skwarek / UM Gliwice
źródło:www.gliwice.eu