WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

16.05.2019By w Bielsku czuli się jak w domu. Ośrodek Integracji Obcokrajowców zaczął od kursów języka polskiego.

Urząd Miejski w Bielsku-Białej oficjalnie otworzył Ośrodek Integracji Obcokrajowców. Prowadzi go Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia oraz Inicjatywa Obywatelska WITAJ. – To nie tylko my jesteśmy potrzebni cudzoziemcom, również oni są potrzebni nam -  przekonują założyciele Ośrodka, w tym patronująca pomysłowi od początku, była senator z Bielska, Grażyna Staniszewska.

 

Cudzoziemcy. W rejonie Bielska-Białej legalnie pracuje ich około 7 tysięcy. 72% z nich przyjechało z Ukrainy. „Podstawowym problemem jest nieumiejętność załatwiania spraw urzędowych i bariera językowa, dlatego zaczynamy od kursów języka polskiego” - mówi dyrektor Ośrodka Integracji Obcokrajowców, Mariia Zhyltsova, Ukrainka od 14 lat mieszkająca w Bielsku – posłuchajcie:

Plik dźwiękowy: www%20obcokraj1.mp3

Cudzoziemcy chętnie osiedlają się u nas na dłużej. Dzięki nim, do budżetu miasta wpływają miliony zł rocznie z podatków, a wielu lokalnych przedsiębiorców nie wyobraża sobie już funkcjonowania bez pracowników z zagranicy  - uważa Aleksandra Podsiadlik, naczelnik Wydziału Strategii i Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej – posłuchajcie:

Plik dźwiękowy: www%20obcokraj2.mp3

„Nie chodzi o asymilację cudzoziemców do Polaków. My tez zmieniamy się pod ich wpływem. Chcemy by nasze społeczeństwo też się zmieniło. Ten proces rodzi wyzwania” - mówi współtwórca Ośrodka, Szymon Kułakowski z Inicjatywy Obywatelskiej WITAJ – posłuchajcie:

Plik dźwiękowy: www%20obcokraj3.mp3

Od roku, w dwóch katolickich kościołach w Bielsku, za zgodą kurii bielsko-żywieckiej, odbywają się nabożeństwa prawosławne i grekokatolickie. Cudzoziemcy ze Wschodu chcieliby obchodzić święta według kalendarza juliańskiego. Pracodawcy mieliby wtedy zapewnioną ciągłość pracy w czasie polskich świąt.

 

Ośrodek Integracji Obcokrajowców w Bielsku chce również stworzyć bazę atrakcyjnych ofert pracy w deficytowych zawodach i stać się miejscem spotkań całej społeczności cudzoziemców, którzy do Bielska przyjechali z 56 krajów świata.
Twórcy Ośrodka (od prawej): Grażyna Staniszewska, Mariia Zhyltsova, Szymon KułakowskiAleksandra Podsiadlik na prezentacji Ośrodka Integracji Ocokrajowców