WinampSŁUCHAJ ONLINE
Sekretariat: (32) 238 87 47 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

10.07.2019Naukowcy i studenci z Politechniki Śląskiej zbadają przeszłość i przyszłość przemysłu

Na Politechnice Śląskiej powstanie Laboratorium Badań i Analiz Warunków Pracy Zawodów Przemysłowych. To wspólna inicjatywa gliwickiej uczelni i Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.
 
Zadaniem pracowników laboratorium, które jest częścią Międzynarodowego Centrum Badań Interdyscyplinarnych, będzie pokazanie, jak zmieniał się przemysł na Śląsku od powstania pierwszych kopalni po współczesną Rewolucję 4.0 w fabrykach. Uroczystość inaugurująca działalność laboratorium odbyła się dziś, 9 lipca, w Urzędzie Miasta w Tarnowskich Górach.
 
W ramach projektu naukowcy z Politechniki Śląskiej będą badać przeszłość i przyszłość przemysłu. Na badania uczelnia pozyskała ministerialne środki w kwocie 1,5 mln zł.
 
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Politechniki Śląskiej w osobach: rektor prof. Arkadiusz Mężyk, prorektor ds. studenckich prof. Tomasz Trawiński oraz dyrektor i pomysłodawca Międzynarodowego Centrum Badań Interdyscyplinarnych prof. Małgorzata Dobrowolska, burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech, przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej Zbigniew Pawlak, koordynator badań z ramienia SMZT Leszek Chróst oraz skarbnik UM Miasteczko Śląskie Ewelina Skrabania-Rożycka.
 
- To stowarzyszenie rozpoczęło badania w sferze dziedzictwa tarnogórzan. To dzięki niemu spotykamy się dziś w takim gronie, z naukowcami, by dowieść, że obecność człowieka na tych ziemiach i przemysłu to nie setki, a tysiące lat – zauważył Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór.
 
- Dzisiejsza uroczystość to efekt wielu lat współpracy, którą sformalizowaliśmy w ubiegłym roku podpisaniem umowy ze stowarzyszeniem. Przygotowaliśmy interdyscyplinarny zespół, w prace włączają się również studenci z kół naukowych, pracownicy Wydziału Budownictwa, Architektury, studenci Wydziału Środowiska i Energetyki. To nietypowy projekt, bo łączący różne dyscypliny, także nauki społeczne. Jest ważny dla Politechniki, bo jedną z naszych misji jest też wychowywanie młodzieży, a ze względu na fakt, że studenci bardzo zaangażowali się w ten projekt, wyrabiają w sobie szacunek dla tradycji i kultury regionu – powiedział podczas uroczystości prof. Arkadiusz Mężyk.
 
Laboratorium będzie się zajmować  poszerzeniem współpracy interdyscyplinarnej pomiędzy reprezentantami nauk humanistycznych i technicznych, aby pogłębić badania nad warunkami pracy zawodów przemysłowych w przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Pracami nad badaniem przeszłości preindustrialnej oraz początkami kopalni i przemysłu w najbardziej zindustrializowanym regionie Polski zajmie się Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.
 
- Prowadzimy badania archeologiczne na Żyglinku od 10 lat, gdyby nie Politechnika, nie przyspieszylibyśmy. Mam nadzieję, że dzięki temu projektowi, poznamy naszą historię i będziemy mogli opowiedzieć o tym, że kolebka górnictwa i hutnictwa tej części Europy jest w naszym powiecie – przekonywał Zbigniew Pawlak, prezes stowarzyszenia.
 
W części badań poświęconej teraźniejszości przedstawione zostaną te obecnie prowadzone i analizy na temat zawodów przemysłowych, natomiast naukowcy, którzy zajmą się przyszłością przemysłu, zaprezentują najnowsze wynalazki, które są wykorzystywane w fabrykach Przemysłu 4.0.
 
Laboratorium będzie zatem unikalną w skali kraju jednostką, która zajmie się dogłębnym opisem i zbadaniem prac przemysłowych na Śląsku od pradziejów przez czasy obecne aż po futurystyczne wizje. Zostało dofinansowane kwotą 1,5 mln zł z programu „Dialog” Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
 
– Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zaczęło przed wojną działalność w zakresie dbałości o dziedzictwo tarnogórzan. Pomysł dotyczący UNESCO traktowaliśmy jak wyprawę na Marsa, jako coś kompletnie niemożliwego – mówił dziś w Ratuszu, podczas prezentacji projektu, burmistrz Arkadiusz Czech. – Nie byłem przekonany, że uda się po ten zaszczytny tytuł sięgnąć, a jednak zrobiliśmy to! Kolejny etap to próba dowiedzenia, że przemysł na ziemi tarnogórskiej to już nie tylko setki, ale tysiące lat – podkreślił.
 
źródło:Politechnika Śląska