WinampSŁUCHAJ ONLINE
Sekretariat: (32) 238 87 47 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

13.05.2019Kuba z Gliwic na Mistrzostwach Europy w pływaniu? Potrzebne wsparcie!

 
Jakub Muszyński – młody gliwiczanin, uczeń Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Gliwicach na swoim koncie ma wiele sportowych sukcesów, do najważniejszych należy złoty medal stylem dowolnym oraz brązowy stylem grzbietowym w pływaniu zdobyty w czerwcu 2018 roku na XI Ogólnopolskich Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Katowicach. Teraz Kuba ma szansę reprezentować nasz kraj na Mistrzostwach Europy w pływaniu, które we wrześniu odbędą się na Sardynii. 
 
W 2014 roku rozpoczęła się jego przygoda z pływaniem. Kuba trenuje pod okiem swojego trenera Bartłomieja Kuziary, który sprawił, że zwykła rehabilitacja przerodziła się w systematyczne treningi sportowe, jednocześnie budząc w nim pasję do pływania. 
 
- Zobaczyliśmy jak Kuba się porusza w tej wodzie, że to jest tak naprawdę jego naturalne środowisko. Bardzo chętnie uczęszczał na te zajęcia - mówi Mgdalena Muszyńska, mama Kuby. 
 
Jak dotąd największą i najważniejszą z jego pasji. Tym samym Kuba z dużym sukcesem reprezentuje swoją szkołę jak i swoje miasto na arenie sportowej.
 
W Polsce niestety, dla pływaków z zespołem Downa nie ma dużego wyboru. Mogą być zrzeszeni w stowarzyszeniach, które nie są klubami sportowymi, takimi jak Olimpiady Specjalne Polska lub „Sprawni Razem”.
 
Na szczęście na drodze Kuby pojawiła się Fundacja SONI. Zadaniem nadrzędnym fundacji jest dążenie do upowszechnienia sportu osób niepełnosprawnych. Wspierają sportowców w ich drodze do mistrzostwa. Rekrutują tych, którzy wyróżniają się potencjałem w określonych dyscyplinach i chcą związać ze sportem swoją przyszłość.
 
 
Dzięki Fundacji SONI pojawiła się szansa, że wraz z trójką innych zawodników Kuba może reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy Osób z Zespołem Downa.
 
Do niedawna udział w Mistrzostwach Europy dla osób z zespołem Downa był czymś nieosiągalnym z uwagi na fakt, iż nie mieszczą się ani w kategorii sportowców pełnosprawnych, ani niepełnosprawnych. Nie mają też prawa udziału w Igrzyskach Paraolimpijskich. Możliwość rywalizacji z najlepszymi zawodnikami z innych krajów pojawiła się w momencie podjęcia współpracy przez SONI z organizacją Sports Union for athletes with Down Syndrome i DSISO, które globalnie wspierają rozwój sportu osób z ZD.
 
Dzięki temu w tym roku pojawiła się szansa, że po raz pierwszy w historii cztery osoby z zespołem Downa, które spełniły wyśrubowane wymogi, wyjadą na Mistrzostwa Europy i będą reprezentować nasz kraj.
 
W skład kadry wejdzie:
 
Zofia Dzięcioł – Warszawa
Paweł Krupiński – Gubin
Szymon Szymiczek – Rybnik
Jakub Muszyński – Gliwice.
 
Zawodnicy trenują 5 razy w tygodniu przepływając na treningach po kilka kilometrów dając z siebie wszystko. W tym wszystkim wspierają ich rodzice i przyjaciele, pomagając zebrać potrzebne fundusze na wyjazd.
 
Całe wydarzenie będzie miało miejsce na Sardynii w dniach 15 - 22 września. Za udział jednego zawodnika trzeba zapłacić 1200 euro, a opiekuna 850 euro. Każdy ze sportowców musi mieć opiekuna, konieczny jest fizjoterapeuta, stroje, koszty przelotu.
 
- Jak udało nam się wstępnie oszacować będzie to kosztowało około 65 tys. zł dla całej kadry. Niestety, te fundusze muszą sami zorganizować - dodaje mama Kuby. 
 
Istnieje więc możliwość dokonywania wpłat bezpośrednio na konto fundacji SONI z dopiskiem “Sardynia”. To szansa nie tylko dla tej prekursorskiej czwórki zawodnikow, to wielkie otwarcie dla innych, którzy mimo swojej niepełnosprawności intelektualnej mają sportowe ambicje, chęć rywalizacji i walki. A to jest bezcenne.
 
Dane do przelewu:
 
Fundacja Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie, BGŻ BNP Paribas,
 
30160014621876196330000001, Tytułem: Sardynia - pieniądze wpłacone w taki sposób, z takim dopiskiem trafią na potrzeby wszystkich zawodników kadry.
 
Całej rozmowy Adama Sosnowskiego z Magdaleną Muszyńską, mamą Kuby można odsłuchać klikając w link poniżej. 
 
Plik dźwiękowy: sos_adamus.mp3