WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

13.05.2019Gliwicka biblioteka wśród najlepszych!

Biblioteka Śląska podsumowała działalność za 2018 rok wszystkich 170 bibliotek publicznych w naszym województwie. Jak wypadła  gliwicka instytucja, prowadzona przez Miasto Gliwice, na tle pozostałych? Zdecydowanie dobrze, nawet bardzo dobrze!
 
Najbardziej satysfakcjonującym wynikiem jest rosnąca z roku na rok liczba gliwiczan korzystających z biblioteki. W 2018 roku było ich – po raz pierwszy w historii MBP – ponad 50 tys. (dokładnie 52 460 użytkowników). Odwiedzili oni biblioteki pół miliona razy i wypożyczyli prawie 900 tys. egzemplarzy zbiorów. Ta statystyka sprawiła, że Gliwice znalazły się na pierwszym miejscu w województwie (awansując z 4.) w rankingu Biblioteki Śląskiej dla bibliotek powiatów grodzkich. Na pudle znalazły się wraz z Jaworznem, a wyprzedziły m.in. Bielsko-Białą, Jastrzębie-Zdrój i Dąbrowę Górniczą. Ranking ten uwzględnia takie wskaźniki, jak liczba czytelników i udostępnień oraz woluminów na 100 mieszkańców danej miejscowości. W rankingu bibliotek powiatów ziemskich pierwsze miejsce zajął powiat bielski.
 
W Gliwicach do biblioteki jest zapisany niemal co trzeci mieszkaniec miasta. Każdego dnia wypożyczalnie odwiedza ponad 1 500 osób. Czy przychodzą tylko po książki? Oczywiście, że nie! Dzisiejsza biblioteka to dużo więcej. Po pierwsze – różnorodność zbiorów jest tym, co przyciąga odbiorców. Króluje książka papierowa, jednak wielu sięga po jej wersje alternatywne: audiobooki oraz książki elektroniczne. Hitem ostatniego miesiąca są kody do Legimi. Jest to aplikacja umożliwiająca czytanie i słuchanie bestsellerów na urządzeniach mobilnych. Dla indywidualnego odbiorcy jest ona płatna, czytelnicy MBP mogą jednak otrzymać bezpłatnie kod aktywacyjny ważny do końca roku. Gliwicka biblioteka wydała już kilkaset kodów. Szczegółowej informacje o tej usłudze można znaleźć na stronie biblioteki w zakładce „Zbiory” (www.biblioteka.gliwice.pl).
Z roku na rok rośnie także liczba osób zainteresowanych wypożyczaniem gier planszowych. W marcu biblioteka była obecna na „Planszówkach w Arenie”, podkreślając, że jej oferta ponad 1 500 pudełek planszówek jest atrakcyjna. Z grami jest bibliotece zresztą wybitnie „po drodze”. W ubiegłym roku zrealizowano projekt „Bibliogranie”, rok wcześniej „Rozgrywki z lekturą”. W tym roku biblioteka postawiła na gry mobilne i wykorzystuje aplikację Action Track do projektowania gier i quizów. Na stronie biblioteki, skanując kod QR, można spróbować swoich sił w grze o Piłsudskim czy też w quizie o mowie nienawiści. Ten ostatni jest adresowany głównie do młodzieży. Propagowanie pozytywnych postaw i wartości jest dla biblioteki ważne, stąd też jej zaangażowanie w kampanię Pozytywni.Gliwice.pl czy w realizowany wspólnie z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną projekt „Gliwickie skarby”.
 
Uczestnicy wydarzeń organizowanych przez MBP to także ponad 50 tys. osób. W 2018 roku wzięli oni udział w 2105 wydarzeniach. Były to i małe, kameralne spotkania z pasjonatami, ale także duże, plenerowe wydarzenia o miejskim charakterze, jak choćby dwudniowy Festiwal Miasta „Złota Rybka”, który zgromadził ponad 5 tys. uczestników.
 
Biblioteka zaprasza wielu gości – często są to mieszkańcy Gliwic, którzy tworzą lub chcą się dzielić swoją pasją. Kilka razy w roku gliwicka MBP organizuje także spotkania z najbardziej rozpoznawalnymi autorami. W tym roku byli to już Marzena Rogalska oraz Katarzyna Puzyńska. Przed nami natomiast spotkania z Wojciechem Tochmanem, Marcinem Mellerme, Wojciechem Jagielskim czy Mirosławem Hermaszewskim. Tak znakomitych gości udaje się zaprosić także dzięki współpracy – wsparcie zaprzyjaźnionych firm i instytucji jest dla biblioteki nieocenione. Współpracuje ona szeroko ze środowiskiem i dla środowiska.
 
źródło:MBP w Gliwicach