WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

30.08.201980. rocznica Prowokacji gliwickiej - pamięci Franza Honioka...

 
80 lat temu wybuchła II wojna światowa. Zbrojny atak na Polskę poprzedził szereg tak zwanych incydentów granicznych, wśród nich prowokacja gliwicka w Radiostacji. Muzeum w Gliwicach 31 sierpnia przypomni ofiarę śmiertelną tej operacji dywersyjnej – Ślązaka Franza Honioka.
 
31 sierpnia 1939 roku grupa esesmanów przebranych za powstańców śląskich zaatakowała Radiostację w Gliwicach (nasze miasto znajdowało się wówczas na terytorium Niemiec). Naziści chcieli w ten sposób zrzucić odpowiedzialność za rozpoczęcie wojny na stronę polską i uniknąć wojny na kilku frontach – z Rzeczpospolitą i jej sojusznikami. Podczas prowokacji gliwickiej naziści zamordowali aresztowanego dzień wcześniej Franza Honioka. Na ofiarę wybrano go nieprzypadkowo – Franz Honiok był wprawdzie obywatelem niemieckim, ale też powstańcem śląskim, który działał na rzecz polskości tego regionu.
- Tegoroczne obchody Prowokacji gliwickiej dedykujemy Franzowi Honiokowi – Ślązakowi, katolikowi, powstańcowi śląskiemu, polskiemu patriocie, pierwszej ofierze II wojny światowej. Chcemy w ten sposób go uczcić  i przywrócić pamięć o człowieku, którego śmierć jest symbolem najtragiczniejszych lat w dziejach Europy - mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach.
 
Franz Honiok – jedna z pierwszych ofiar II wojny światowej – będzie bohaterem nowej wystawy stałej Muzeum w Gliwicach. W oddziale w Radiostacji (ul. Tarnogórska 129) zaplanowano z tej okazji także wykład i dyskusję historyczną. 31 sierpnia o godz. 14.00 Kamil Kartasiński opowie o medialnym odbiorze gliwickiej prowokacji. O godz. 14.30 rozpocznie się dyskusja historyków na temat Franza Honioka. Od pracowników Instytutu Pamięci Narodowej, dr. hab. Grzegorza Bębnika oraz dr. Bogusława Tracza, będzie można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat Honioka.
 
- Franz Honiok powinien być jednym z najbardziej wyrazistych symboli II wojny światowej, podczas której mordowano ludzi za to, kim byli: za tożsamość, wyznanie, świadomość narodową, pochodzenie. Przypominając jego osobę podkreślamy, że ofiary nigdy nie są bezimienne. Przypominamy także o tragicznych losach mieszkańców górnośląskiego pogranicza. Franciszek Honiok, działał bowiem na rzecz polskości Śląska i dlatego poniósł najwyższą ofiarę. O tym skromnym człowieku, po którym nie zostały prawie żadne pamiątki – nie tylko chcemy, ale mamy obowiązek przypomnieć każdego roku 31 sierpnia. Bo nie może być tak, że znamy nazwiska katów, a ofiary pozostają bezimienne. Dlatego nie niemieccy mordercy spod gliwickiej radiostacji, nie oficerowie SS, czy funkcjonariusze Gestapo, którzy po wojnie uniknęli odpowiedzialności za swoje czyny, będą bohaterami nowej, przygotowywanej przez Muzeum w Gliwicach stałej wystawy poświęconej tym tragicznym wydarzeniom. Będzie nim Franz Honiok - powiedział Grzegorz Krawczyk.
 
W trakcie spotkania w Radiostacji będzie promowana także niecodzienna publikacja – uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 w Gliwicach pod kierunkiem nauczyciela historii Krzysztofa Kruszyńskiego napisali książkę „Franz (Franciszek) Honiok 1899–1939. Pierwsza ofiara II wojny światowej”. Praca otrzymała wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Bohaterowie są wśród nas” i została wydana przez Muzeum w Gliwicach.
 
POSŁUCHAJ ROZMOWY ADAMA SOSNOWSKIEGO z EWĄ CHUDYBĄ z MUZEUM w GLIWICACH!
Część 1.
 
Plik dźwiękowy: adamiewa_1.mp3
 
Część 2. 
 
Plik dźwiękowy: adamiewa_2.mp3