WinampSŁUCHAJ ONLINE
Sekretariat: (32) 238 87 47 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

27.05.2019Skoczów: Akademia Liderów zakończona. Ze zdolną młodzieżą pracowali też dziennikarze Radia CCM

Zakończyła się pierwsza edycja pilotażowej Skoczowskiej Akademii Liderów. To nowa propozycja rozwoju dla stypendystów gminy Skoczów. To jedyna gmina na Śląsku i w powiecie cieszyńskim oferująca stypendium wypłacane uczniom szkół podstawowych comiesięcznie. Poza tym nazdolniejsza młodzież mogła liczyć na dodatkowe zajęcia z ekspertami, dzięki którym dowiedziała się jak widzę teoretyczną spożytkować w praktyce!

Tegoroczna edycja to tak naprawdę edycja pilotażowa. Jest opracowana w oparciu o analizę pedagogiczną potrzeb konkretnych uczniów, ale też pozostaje w zgodności z zaleceniami m.in. Parlamentu Europejskiego. W ramach tegorocznej edycji zrealizowane zostały cztery moduły merytoryczne. Pierwszy obejmujmował ciekawe, bo inne od szkolnych zajęcia z języka angielskiego. Młodzież uczyła się wykorzystywania języka obcego w trudnych sytuacjach. Zajęcia były prowadzone przez nativ speakera. Drugi moduł dotyczył zagadnień z zakresu kształtowania poprawnej wymowy z naciskiem na dykcję podczas wystąpień publicznych lub wypowiedzi medialnych. Kolejny pomagał budować pewność siebie. Ostatni moduł zrealizowany został we współpracy z Radiem CCM. Były to warsztaty medialne z wykorzystaniem wozu transmisyjnego, mobilnego studia i sprzętu reporterskiego - mówi wiceburmistrz Skoczowa, Andrzej Bubnicki, pomysłodawca Skoczowskiej Akademii Liderów. 

Plik dźwiękowy: www%20burmistrz.mp3

Warto jeszcze podkreślić, że jeden z modułów Skoczowskiej Akademii Liderów powstał przy współpracy z Radiem CCM. Dziennikarze rozgłośni przygotowali dla młodzieży warsztaty dotyczące autoprezentacji i sposobów walki ze stresem - zwłaszcza podczas wystąpień publicznych, przed kamerą czy radiowym mikrofonem. Warsztaty odbyły się Zespole Szkół nr 1  w Skoczowie. 

Mieliśmy okazję wzajemnie się poznać. To było naprawdę fajne doświadczenie. A dla nas - radiowców - także rozeznanie ryunku. Być może w przyszłości, któraś z młodych osób biorących udział w Skoczowskiej Akademii Liderów będzie pracować w mediach. Potencjał jest, a na rynku wciąż brakuje fachowców - mówił Adam Sosnowski, szef informacji Radia CCM, który wraz z reporterem Tomaszem Kosykiem pokazywał z bardzo bliska młodym ludziom świat radia i mówił o prawach, którymi praca w radiu się cechuje. 

Plik dźwiękowy: www%20kompilacja%20wyw.mp3

Plik dźwiękowy: max%20wantulok.mp3

Największym zainteresowaniem cieszył się nasz satelitarny wóz transmisyjny. Młodzież bardzo chętnie udzielała nam krótkich wywiadów oraz podziwiała radiowy sprzęt, z którym przyjechaliśmy do Skoczowa - dodaje Adam Sosnowski. 

Cały projekt trwał miesiąc. Uczestnicy nie żałują czasu poświęconego na dodatkowe zajęcia.

Było naprawdę fajnie. Na lekcjach też uczumy się wielu pożytecznych rzeczy, ale zajęcia praktyczne były ciekawe. Akademia Liderów to świetny pomysł - mówiły Maja i Zosia, które brały udział w dodatkowych zajęciach.

Plik dźwiękowy: majaizosia.mp3

Pierwszy sezon Akademii Liderów, który dobiegł końca, to dopiero pilotaż. Skoczów już myśli o kolejnej edycji, podsumowuje spostrzeżenia. Na pewno będą nowe zajęcia z innych dziedzin. I całkiem nowe formy działania. Jakie? To się okaże w nowym roku szkolnym. Trzeba też zabezpieczyć finanse na ten cel. W latach 2015 - 2017 na szkolenie nauczycieli i dodatkowe zajęcia uczniów gmina wydała 5 mln zł. To dużo jak na niespełna 15-tysięczną gminę. 

Zrobimy wszystko, by Skoczowską Akademię Liderów realizować co roku. Ale wszystkich uczniów zachęcam też do codziennej nauki, rozwoju, uczestniczenia w olimpiadach, konkursach przedmiotowych i starania się o stypendium. Podkreślam przy tym, że stypendium z pewnością kusi, ale prawdziwą nagrodą jest wiedza, doświadczenie, dodatkowe kompetencje, których nikt im nie zabierze i które będą procentować przez całe życie, jakkolwiek zapragną się realizować - podsumowuje Andrzej Bubnicki, wiceburmistrz Skoczowa.  

tekst i zdjęcia: Adam Sosnowski, współpraca: Tomasz Kosyk.